Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Platforma Obywatelska

Schetyna mówi o budowie "frontu obrony normalności"

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Na spotkaniu z przewodniczącą Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer będzie mowa o problemach, które Nowoczesna i PO powinny wspólnie rozwiązywać. Musimy zbudować front obrony normalności, wolności i demokracji – zadeklarował w Katowicach lider PO Grzegorz Schetyna.

Katarzyna Lubnauer, która w poprzednią sobotę została wybrana nową przewodniczącą Nowoczesnej, poinformowała przed tygodniem, że ma zamiar w najbliższym czasie spotkać się z liderami wszystkich ugrupowań opozycyjnych. Schetyna mówił później, że tematem jego spotkania z Lubnauer ma być współpraca obu ugrupowań w Sejmie oraz przed wyborami samorządowymi.

- Będziemy rozmawiać o wszystkich okolicznościach - powiedział przewodniczący Platformy wskazując, że rozmowa będzie dotyczyła m.in. wspólnego spojrzenia na "fundamenty". - Bo przecież różnimy się, jesteśmy w różnych partiach, mamy różne poglądy w różnych sprawach, ale co do takiego fundamentu, spojrzenia na zagrożenia dla demokracji, ograniczenie wolności, praw obywatelskich, obrony samorządu – tu jestem przekonany, że będziemy mówili jednym głosem - wskazał.

Lider PO ocenił również, że spotkanie ma pokazać, że w tych kwestiach partie mogą ze sobą rozmawiać, a co więcej – podejmować decyzje. - To nie będzie proste, ale uważam, że to musi być taki sygnał, który będziemy wspólnie wysyłali przede wszystkim do tych, którzy będą wykluczeni z tych wyborów samorządowych, czyli niezależnych samorządowców, którzy są więcej niż dwie kadencje, a PiS chce im odebrać mandat i możliwość kandydowania. My musimy zbudować taki front obrony normalności i tak naprawdę wolności i demokracji – i o tym będziemy rozmawiać - zaznaczył dodając, że przed spotkaniem z Lubnauer jest "otwarty i optymistycznie nastawiony do tej rozmowy".

Schetyna zastrzegł, że na spotkaniu z szefową Nowoczesnej nie będzie listy spraw do uzgodnienia i załatwienia. - Będziemy mówili o problemach, które wspólnie musimy czy powinniśmy rozwiązywać. Ważne jest zbudowanie zaufania, bo zawsze po wyborach wewnętrznych przychodzi nowy etap. Jest nowa przewodnicząca, więc jest nowy etap - ocenił. Zapewnił też, że bardzo dobrze ocenia ostatni czas współpracy z Ryszardem Petru. - Wiele rzeczy udało nam się załatwiać. Jestem przekonany, że będziemy tę dobrą współpracę między partiami - tak bliskimi jak Nowoczesna i Platforma - nadal prowadzić. Jestem gorącym zwolennikiem dobrej współpracy, bo tego Polacy od nas oczekują i nie możemy ich zawieść - powiedział.

Dopytywany o kwestię kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy Schetyna odpowiedział, że "mógłby powiedzieć, że sprawa Rafała Trzaskowskiego jest dla niego zamknięta – bo jest najlepszym kandydatem na prezydenta Warszawy strony opozycyjnej".

Kilkanaście dni temu tygodniu Schetyna i były już lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformowali, że Trzaskowski jest wspólnym kandydatem obu partii na prezydenta stolicy. W przypadku jego zwycięstwa wyborczego, polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej miałby zostać wiceprezydentem Warszawy.

Tymczasem Lubnauer po swoim wyborze mówiła w mediach, że na razie nie ma porozumienia między Nowoczesną, a PO w sprawie kandydata na prezydenta Warszawy. Dodała, że obie partie muszą jeszcze raz po partnersku poukładać elementy układanki związanej z wyborami samorządowymi. W poniedziałek powtórzyła, że wciąż nie zna szczegółów porozumienia Petru i Schetyny. W jej ocenie, jeśli opozycja chce zbudować stabilną koalicję dla całej Polski, to musi ponownie rozmawiać.

Źródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL