Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Schetyna mówi o budowie "frontu obrony normalności"

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Na spotkaniu z przewodniczšcš Nowoczesnej Katarzynš Lubnauer będzie mowa o problemach, które Nowoczesna i PO powinny wspólnie rozwišzywać. Musimy zbudować front obrony normalnoœci, wolnoœci i demokracji – zadeklarował w Katowicach lider PO Grzegorz Schetyna.

Katarzyna Lubnauer, która w poprzedniš sobotę została wybrana nowš przewodniczšcš Nowoczesnej, poinformowała przed tygodniem, że ma zamiar w najbliższym czasie spotkać się z liderami wszystkich ugrupowań opozycyjnych. Schetyna mówił póŸniej, że tematem jego spotkania z Lubnauer ma być współpraca obu ugrupowań w Sejmie oraz przed wyborami samorzšdowymi.

- Będziemy rozmawiać o wszystkich okolicznoœciach - powiedział przewodniczšcy Platformy wskazujšc, że rozmowa będzie dotyczyła m.in. wspólnego spojrzenia na "fundamenty". - Bo przecież różnimy się, jesteœmy w różnych partiach, mamy różne poglšdy w różnych sprawach, ale co do takiego fundamentu, spojrzenia na zagrożenia dla demokracji, ograniczenie wolnoœci, praw obywatelskich, obrony samorzšdu – tu jestem przekonany, że będziemy mówili jednym głosem - wskazał.

Lider PO ocenił również, że spotkanie ma pokazać, że w tych kwestiach partie mogš ze sobš rozmawiać, a co więcej – podejmować decyzje. - To nie będzie proste, ale uważam, że to musi być taki sygnał, który będziemy wspólnie wysyłali przede wszystkim do tych, którzy będš wykluczeni z tych wyborów samorzšdowych, czyli niezależnych samorzšdowców, którzy sš więcej niż dwie kadencje, a PiS chce im odebrać mandat i możliwoœć kandydowania. My musimy zbudować taki front obrony normalnoœci i tak naprawdę wolnoœci i demokracji – i o tym będziemy rozmawiać - zaznaczył dodajšc, że przed spotkaniem z Lubnauer jest "otwarty i optymistycznie nastawiony do tej rozmowy".

Schetyna zastrzegł, że na spotkaniu z szefowš Nowoczesnej nie będzie listy spraw do uzgodnienia i załatwienia. - Będziemy mówili o problemach, które wspólnie musimy czy powinniœmy rozwišzywać. Ważne jest zbudowanie zaufania, bo zawsze po wyborach wewnętrznych przychodzi nowy etap. Jest nowa przewodniczšca, więc jest nowy etap - ocenił. Zapewnił też, że bardzo dobrze ocenia ostatni czas współpracy z Ryszardem Petru. - Wiele rzeczy udało nam się załatwiać. Jestem przekonany, że będziemy tę dobrš współpracę między partiami - tak bliskimi jak Nowoczesna i Platforma - nadal prowadzić. Jestem goršcym zwolennikiem dobrej współpracy, bo tego Polacy od nas oczekujš i nie możemy ich zawieœć - powiedział.

Dopytywany o kwestię kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy Schetyna odpowiedział, że "mógłby powiedzieć, że sprawa Rafała Trzaskowskiego jest dla niego zamknięta – bo jest najlepszym kandydatem na prezydenta Warszawy strony opozycyjnej".

Kilkanaœcie dni temu tygodniu Schetyna i były już lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformowali, że Trzaskowski jest wspólnym kandydatem obu partii na prezydenta stolicy. W przypadku jego zwycięstwa wyborczego, polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej miałby zostać wiceprezydentem Warszawy.

Tymczasem Lubnauer po swoim wyborze mówiła w mediach, że na razie nie ma porozumienia między Nowoczesnš, a PO w sprawie kandydata na prezydenta Warszawy. Dodała, że obie partie muszš jeszcze raz po partnersku poukładać elementy układanki zwišzanej z wyborami samorzšdowymi. W poniedziałek powtórzyła, że wcišż nie zna szczegółów porozumienia Petru i Schetyny. W jej ocenie, jeœli opozycja chce zbudować stabilnš koalicję dla całej Polski, to musi ponownie rozmawiać.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL