Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Grzegorz Schetyna na konwencji PO: Czas na totalnš propozycję

Michał Kolanko
Przed wyborami samorzšdowymi PO stworzy wielkš koalicję z wszystkimi prosamorzšdowymi partiami i organizacjami lokalnymi - poinformował podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej w Łodzi lider partii Grzegorz Schetyna

W sobotę w Łodzi odbywa się konwencja PO, podczas której partia przyjmie nowy statut oraz program na przyszłoroczne wybory samorzšdowe.

Przewodniczšcy Platformy przypomniał, że w przyszłym roku odbędš się wybory samorzšdowe, chwile potem do Parlamentu Europejskiego, parlamentarne i wybory prezydenckie. "Zaczynamy maraton wyborczy (...) na te wszystkie wybory PO jest gotowa" - zadeklarował.

"Ten wyborczy maraton nie jest podobny do żadnego po roku 89. Dziœ nie chodzi o zwykłš konkurencję miedzy partiami politycznymi, dziœ tak jak kiedyœ walczymy o przyszłoœć Polski. Polski opartej na wolnoœci, własnoœci prywatnej i na samorzšdnoœci. Musimy tej Polski bronić przed tymi, którzy chcš odbudować PRL. Państwo partyjnej nomenklatury, które kontroluje i chce odbierać nam wolnoœć" - mówił.

Według Schetyny, aby "obronić" nasz kraj potrzeba m.in. "mocniejszego oporu przeciwko złej zmianie", zamachowi na niezależnoœć sšdów, upartyjnienia spółek, atakowi na wolne media, zmianom w ordynacji wyborczej.

Drugim warunkiem jest zjednoczenie opozycji.

"Po trzecie musimy pokazać rodakom inny pomysł na nasza ojczyznę. Polacy muszš wiedzieć nie tylko przeciw czemu, ale przede wszystkim na co, na kogo majš głosować. Był taki czas kiedy mówiliœmy o totalnej opozycji. Od teraz, od dzisiaj chcemy mówić o totalnej propozycji" - zaznaczył.

Schetyna podczas swojej przemowy podkreœlił, że państwo musi przeciwdziałać "podziałowi na Polskę A i Polskę B". "Ale nie w ten sposób, że stanie się właœcicielem wszystkiego" - zaznaczył.

Według niego tylko silne samorzšdy zatrzymajš "centralizm i upartyjnianie państwa". "Dlatego przed wyborami stworzymy wielkš koalicję z wszystkimi prosamorzšdowymi partiami i organizacjami lokalnymi" - oœwiadczył Schetyna.

"Obrona polskiej samorzšdnoœci to tylko pierwszy front na który Platforma Obywatelska powstrzyma marsz rzšdzšcej partii w stronę państwa totalitarnego. Największym skandalem i zagrożeniem dla rozwoju naszego kraju jest to, że pod hasłem repolonizacji robi się wielki skok jednej partii na całš gospodarkę. Nie pozwolimy na to" - podkreœlił lider PO.

PO zrobi wszystko, aby to samorzšd był jedynym gospodarzem regionu - powiedział Schetyna, prezentujšc program na przyszłoroczne wybory samorzšdowe.

Jak ocenił, obecnie podatki "trafiajš do centrali w Warszawie, gdzie służš politycznej korupcji i utrzymujš politycznych funkcjonariuszy". "800 mln zł trafia do telewizji państwowej, by finansować partyjnš propagandę, tak samo jak w PRL. Ale na zapewnienie godnych zarobków młodym lekarzom, nauczycielom czy pielęgniarkom akurat pieniędzy nie ma. My wiemy, skšd je wzišć. Zostawimy każdš złotówkę z podatków PIT i CIT tam, gdzie mieszkajš obywatele, w gminach, powiatach i województwach” – zapewnił.

Jak dodał, dzięki temu mieszkańcy zyskajš "kontrolę nad tym, na co wydawane sš ich pienišdze, a przedsiębiorcy będš wiedzieć, że od ich podatków zależy, co dzieje się w regionach, gdzie prowadzš działalnoœć ich firmy".

"Samorzšd w naszym planie będzie też mógł zwrócić częœć podatków mieszkańcom, podnoszšc im kwotę wolnš od PIT powyżej kwoty bazowej, którš okreœlimy ustawš, ale nie chcemy tworzyć lokalnych rajów podatkowych, dlatego samorzšdy będš miały wpływ nie na stawkę PIT, a na kwotę wolnš od podatków" - powiedział.

Według lidera PO, najbardziej skorzystajš na tym mieszkańcy o niewielkich dochodach.

"W miastach wprowadzimy obligatoryjne stosowanie budżetu obywatelskiego, a rady osiedli wyposażymy w osobne budżety. Reszcie upowszechnimy i wzmocnimy finansowo fundusze sołeckie" - zapowiedział.

Pod hasłem "Polska samorzšdna" rozpoczęła się w sobotę przed południem w łódzkiej Hali Expo konwencja PO, podczas której lider partii Grzegorz Schetyna prezentuje program na przyszłoroczne wybory samorzšdowe, a delegaci majš przyjšć nowy statut Platformy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL