Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Kopacz: premier Szydło powinna usišść z protestujšcymi lekarzami do jednego stołu

PAP/Bartłomiej Zborowski
Premier Beata Szydło powinna usišœć z protestujšcymi lekarzami rezydentami do jednego stołu, powinna usłyszeć ich głos - powiedziała w czwartek b. premier i b. minister zdrowia Ewa Kopacz (PO).

Kopacz powiedziała dziennikarzom w Sejmie, że protestujšcy lekarze rezydenci majš pełne poparcie jej formacji politycznej, która - jak oceniła - mimo trudnych czasów i dużo gorszej koniunktury, w czasie swoich rzšdów, dawała podwyżki. "Pokazaliœmy miejsce, z którego można te pienišdze (na podwyżki dla rezydentów) wyasygnować już w tym roku, a nie od przyszłego roku" - zaznaczyła.

Klub PO we wtorek w piœmie do premier Szydło zaapelował o zmianę Planu Finansowego Funduszu Pracy na 2017 r. i zwiększenie wydatków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu o kwotę 135 mln zł - z przeznaczeniem na wzrost wynagrodzeń lekarzy rezydentów. Pozwoli to - jak uzasadnia Platforma - sfinansować podwyżki młodych lekarzy jeszcze w tym roku. PO wnioskuje też o "natychmiastowe" dokonanie zmian w projekcie budżetu na 2018 r., które zabezpieczyłyby wyższe wynagrodzenia dla rezydentów.

"Wczoraj słyszałam od wielu (...) ministrów, którzy mówili, jak to przez dwa lata (rzšdów PiS - PAP) rezydenci dostali już jakieœ podwyżki, więc dobrze by było ich (rezydentów - PAP) zapytać. Nie dostali żadnych podwyżek" - powiedziała Kopacz.

"Chciałabym, żeby pani premier w tej swojej wrażliwoœci słuchowej usłyszała głos tych ludzi (lekarzy rezydentów - PAP) i usiadła z nimi do stołu. I nie opowiadała im banialuków pod tytułem +plany na przyszłoœć+, które będš, lub nie będš realizowane, bo jak wszyscy wiecie, to nie od pani premier zależy, czy pienišdze z Funduszu Pracy będš przeznaczone na podwyżki, czy też nie" - zaznaczyła b. premier.

Na pytanie, czy premier Szydło okazała podczas rozmów z rezydentami słaboœć, mówišc o tym, że sprawę podwyżek musi skonsultować z innymi ministrami, Kopacz powiedziała, że premier wiele może.

"Premier po to ma posiedzenia Rady Ministrów, którym przewodniczy, że siada i mówi: +panie ministrze finansów potrzeba mi tyle i tyle, bo o to wnioskował minister zdrowia i ja się pod tym podpisuję+. Jeœli pani premier nie widzi takiej potrzeby, a dzisiaj umiera ze strachu, że może przekroczy swoje kompetencje i powie coœ, co byłoby niezgodne z liniš, która jest wyznaczana na Nowogrodzkiej, no to wtedy niestety jest trochę bezradna w tej sytuacji i tš bezradnoœć pokazała wczoraj" - powiedziała Kopacz.

Ok. 20 lekarzy rezydentów od 2 paŸdziernika prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Strajkujšcy domagajš się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogš dojœcia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcš też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń

Protestujšcy od ponad tygodnia w Warszawie rezydenci spotkali się w œrodę m.in. z premier Szydło; rozmowy nie przyniosły jednak przełomu. Po rozmowie wznowili protest głodowy, przerwany rano, na czas rozmów z szefowš rzšdu.

W czwartek w Sejmie trwa debata na temat protestu rezydentów. Minister zdrowia powiedział, że rzšd w 2018 r. przeznaczy 1 mld 179 mln zł na wynagrodzenia lekarzy rezydentów i stażystów. "To o 40 proc. niż wydatkowano na ten cel za naszych poprzedników w 2015 r. Zwiększamy także liczbę miejsc rezydentów, bo zdajemy sobie sprawę, jak ważny dla polskich pacjentów jest dostęp do lekarza specjalisty" - powiedział minister zdrowia.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL