Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Schetyna: Prezydent ma poważnie rozważyć mojš prośbę ws. zwołania RBN nt. Macierewicza

PAP/Marcin Obara
Lider PO Grzegorz Schetyna zwrócił się, podczas œrodowego spotkania, z proœbš do prezydenta Andrzeja Dudy, by zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. działalnoœci i powišzań szefa MON Antoniego Macierewicza. Według Schetyny prezydent ma "poważnie rozważyć" proœbę.

Prezydent Andrzej Duda spotyka się w œrodę z przedstawicielami klubów parlamentarnych na temat projektowanych w jego kancelarii nowych rozwišzań dotyczšcych Krajowej Rady Sšdownictwa i Sšdu Najwyższego. Goœćmi prezydenckiego Pałacu byli po południu m.in. politycy Platformy. 

Lider PO relacjonował dziennikarzom po spotkaniu, że jednym z jego tematów była działalnoœć szefa MON. "W zwišzku ze złš aktywnoœciš i z tym wszystkim, o czym dowiadujemy się, szczególnie w ostatnich tygodniach i miesišcach, szczególnie po wydaniu ksišżki Tomasza Pištka odnoœnie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, (...) prosiłem pana prezydenta Dudę, żeby zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która zajmie się tš sprawš" - powiedział Schetyna. 

Szef PO chciałaby zwrócić się, podczas takiej narady, do premier Beaty Szydło, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, także do samego Macierewicza, by "w otwarty, bardzo jasny i precyzyjny sposób wyjaœnił oskarżenia", które znajdujš się w ksišżce Tomasza Pištka i "pojawiajš się w innych miejscach". "To sprawa poważna i dotyczy naszego bezpieczeństwa" - przekonywał Schetyna.

Według lidera Platformy Andrzej Duda powiedział, że "poważnie rozważy" jego proœbę. 

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta; w jego skład wchodzš: premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, szefowie: MSWiA, MSZ i MON, koordynator ds. służb specjalnych, szef BBN, szef Kancelarii Prezydenta oraz szefowie ugrupowań politycznych posiadajšcych klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczšcy tych klubów.

Proœba Schetyny o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego to niejedyna œrodowa inicjatywa Platformy dotyczšca Antoniego Macierewicza. Wczeœniej posłowie tego ugrupowania zaapelowali do premier Szydło, by zawiesiła szefa MON oraz wyjaœniła jego powišzania z osobami, które "mogš stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa". Platforma złożyła też projekt dezyderatu do sejmowej komisji obrony narodowej w sprawie kontaktów ministra; chodzi m.in. o kontakty Macierewicza z osobami, o których pisze w swej ksišżce Tomasz Pištek. Komisja ma rozpatrzyć projekt za dwa tygodnie. 

Wiceszef MON Michał Dworczyk, odnoszšc się do œrodowych działań PO, ocenił w rozmowie z PAP, że "to kolejny, bardzo przykry przykład cynicznego wykorzystywania polskich Sił Zbrojnych do bieżšcej walki politycznej i atakowania ministra obrony narodowej przy użyciu nieprawdziwych lub zmanipulowanych informacji". 

Ksišżka Tomasza Pištka pt. "Macierewicz i jego tajemnice" - jak wynika z informacji podawanych przez wydawcę - opisuje i dokumentuje m.in. "powišzania ministra z wybitnym gangsterem-finansistš Siemionem Mogilewiczem", który - jak podano - "współpracuje z sowieckim/rosyjskim wywiadem wojskowym GRU, jak również z samym Władimirem Putinem". 

W lipcowym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Pištek mówił też o znajomoœci szefa MON z Robertem Luœniš, b. współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL. W zeszłym roku "Gazeta Wyborcza" donosiła z kolei o kontaktach Macierewicza z Alfonse D'Amato, b. republikańskim senatorem i lobbystš amerykańskich koncernów zbrojeniowych. 

Pod koniec czerwca szef MON złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwoœci popełnienia przestępstwa przez dziennikarza, w zwišzku z treœciš jego ksišżki. Sprawę bada warszawska prokuratura okręgowa.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL