Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Lider PO tłumaczy czym dziś jest solidarność

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Dziœ solidarnoœć to pomoc ofiarom nawałnic. Organizujemy wizytę członków PE na Kaszubach, by zobaczyli skalę zniszczeń, zbieramy fundusze z samorzšdów, będziemy chcieli współpracować z rzšdem, by wspierać starania woj. pomorskiego o pomoc - zapowiedział lider PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna w Gdańsku nawišzał do 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Powiedział, że w zeszłym roku œwiętował tę rocznicę przed bramš gdańskiej stoczni. Wspominał, że w 1980 roku "wszyscy obok siebie - studenci robotnicy, inteligencja i polska wieœ, obok siebie walczyli, by przywrócić normalnoœć" i odnieœli wielkie zwycięstwo.

- Ale Polska solidarnoœć to dzisiaj Stocznia, Europejskie Centrum Solidarnoœci, ale także pomoc ofiarom nawałnicy - powiedział Schetyna. Relacjonował, że razem z działaczami PO byli - podobnie jak dwa tygodnie temu - w Lotyniu, Rytlu i Czersku, które ucierpiały wskutek nawałnic. "Byłem tam i widziałem efekty nawałnic" - podkreœlił Schetyna. Zaznaczył, że razem z nimi był marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk, który koordynował skierowanš tam pomoc.

- Dziœ solidarnoœć oznacza pomoc ofiarom nawałnic, to jest też kwestia takiej faktycznej, praktycznej solidarnoœci; dziœ ci ludzie potrzebujš pomocy, potrzebujš wsparcia. My organizowaliœmy, w skali kraju, pomoc polskich samorzšdowców - powiedział Schetyna. Według niego tych pieniędzy jest już sporo, a będš one jeszcze napływać. Lider PO zaznaczył, że zostanš wykorzystane przy remontach zniszczonych budynków, odbudowę infrastruktury oraz pomoc zwišzanš ze zniszczeniem lasu.

- Ale też rozmawialiœmy i organizujemy wizytę parlamentarzystów europejskich tu na Kaszubach. Chcemy, by w najbliższych dniach przedstawiciele komisji œrodowiska PE przybyli tutaj i żeby zobaczyli, jaka jest skala zniszczeń. Będziemy też chcieli współpracować z rzšdem, z paniš premier Beatš Szydło, aby wspólnie aplikować i wspierać te aplikacje woj. pomorskiego o pomoc dla tych najbardziej poszkodowanych. Jest fundusz solidarnoœci, chcemy po niego sięgnšć - powiedział Schetyna.

Według niego po nawałnicach można mówić o stanie klęski żywiołowej. - Liczymy na wsparcie Brukseli, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej - powiedział lider PO.

W konferencji uczestniczył też marszałek Struk. "W tym symbolicznym miejscu chciałbym zaapelować o solidarnoœć Polaków i o pomoc" - powiedział. Mówił o ogromie zniszczeń na Pomorzu - poniszczonych lasach, budynkach, drogach. Przypomniał, że 35 rodzin musiało się wyprowadzić, bo w ich domach nie dało się już mieszkać. - Ci nasi mieszkańcy, mieszkańcy Pomorza, Borów Tucholskich, potrzebujš pomocy. Idzie jesień i oni chcš gdzieœ mieszkać, młodzież chce się w godnych warunkach uczyć - podkreœlił.

Struk powiedział, że choć samorzšdy zadeklarowały 10 mln zł, a chęć pomocy zgłosili przedsiębiorcy budowlani, to wcišż nie wystarczy wobec skali zniszczeń, jakš przyniosły nawałnice. - Pomóżcie ludziom Borów Tucholskich, one sš w tej chwili w ruinie - apelował.

Gwałtowne burze, a miejscami nawet tršby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia. Wskutek nawałnic zginęło w Pomorskiem pięć osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowoœci Suszek. Ponad 50 osób, w tym 38 uczestników obozu w Suszku, doznało różnego rodzaju obrażeń. Decyzje o udzieleniu finansowej pomocy poszkodowanym podczas nawałnicy podjęło wiele samorzšdów z terenu całego kraju, m.in. sejmiki województw: pomorskiego, łódzkiego i lubelskiego.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL