Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Senatorowie Misiołek i Piechota z PO o słowach Budki dla "Die Zeit": niedopuszczalne

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Dwóch senatorów PO: Andrzej Misiołek i Leszek Piechota odcięło się w poniedziałek od słów wiceszefa Platformy Borysa Budki z wywiadu dla "Die Zeit", w którym wezwał on UE do zastosowania ultimatum wobec Polski. W ocenie senatorów, tego typu wypowiedzi sš niedopuszczalne.

23 sierpnia Borys Budka - b. minister sprawiedliwoœci i wiceprzewodniczšcy PO udzielił niemieckiej gazecie "Die Zeit" obszernego wywiadu, w którym przekonywał m.in., że "Unia Europejska musi pokazać bezwzględnoœć, ale jednoczeœnie dać do zrozumienia, że nie jest ona skierowana przeciwko Polakom, tylko przeciwko rzšdowi". Dodał, że "UE musi postawić Polsce ultimatum".

W poniedziałek do słów Budki odnieœli się dwaj œlšscy senatorowie Platformy: Andrzej Misiołek i Leszek Piechota. "Jako senatorowie RP oraz członkowie Platformy Obywatelskiej zdecydowanie odcinamy się od tej częœci wypowiedzi posła Borysa Budki, w której sugeruje on, że UE powinna stawiać Polsce ultimatum, być nieustępliwa, nieprzejednana, twarda i pokazać swojš siłę wobec Polski oraz grozić naszemu krajowi konsekwencjami w postaci sankcji, których domagałby się jako ostatni" - podkreœlili senatorowie w oœwiadczeniu przesłanym PAP.

Ich zdaniem "jest rzeczš niedopuszczalnš by Polak, poseł RP, wiceprzewodniczšcy największej partii opozycyjnej, osoba publiczna w zagranicznej prasie domagał się od Unii Europejskiej i państw jš tworzšcych podejmowania działań restrykcyjnych wobec naszej Ojczyzny".

Przyznali przy tym, że pomiędzy rzšdzšcym Prawem i Sprawiedliwoœciš, a opozycjš "istniejš głębokie różnice poglšdów co do sposobu organizacji i funkcjonowania kraju oraz wizji jego rozwoju", w ocenie Misiołka i Piechoty jednak, "rolš opozycji jest przekonywanie Polaków do swoich racji, rozwišzań, wizji by móc je realizować dla dobra wspólnego". "Niedopuszczalne jest natomiast angażowanie jakichkolwiek sił zewnętrznych do wewnętrznej walki politycznej. Ilekroć bowiem w historii naszego kraju dochodziło do takich sytuacji, zawsze kończyło się to tragicznie" - zaznaczyli senatorowie PO.

Jak dodali, ufajš "w mšdroœć Polaków i roztropnoœć polskiej klasy politycznej oraz w to, że z najtrudniejszych sytuacji potrafimy wyjœć sami".

"Ponadto, jako senatorowie Ziemi Œlšskiej, uwzględniajšc jej złożonš historię, uważamy że taka wypowiedŸ œlšskiego posła do niemieckiej gazety Ÿle służy wizerunkowi naszego regionu" - napisali w poniedziałkowym oœwiadczeniu Andrzej Misiołek i Leszek Piechota.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL