Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Schetyna: Ujawnione taśmy to element kampanii i brudnej propagandy

PAP/Roman Jocher
Ujawnione taœmy to element kampanii i brudnej propagandy, którš media publiczne organizujš w TVP Info; widzimy tutaj jak w pigułce czym ta telewizja się zajmuje – powiedział w poniedziałek Grzegorz Schetyna pytany o komentarz ws. publikacji nowych nagrań z restauracji „Sowa i Przyjaciele”.

W niedzielę i poniedziałek portal tvp.info opublikował nowe nagrania z 2014 r. z restauracji "Sowa i Przyjaciele". Na taœmach zarejestrowana jest rozmowa ówczesnego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego z ówczesnym prezesem Orlenu Jackiem Krawcem.

Jak podał portal tvp.info, spotkanie b. szefa MSZ z b. prezesem prezesa Orlenu odbyło się w słynnej restauracji pod koniec lutego 2014 r. Obaj m.in. zastanawiali się, jakie sš szanse PO na utrzymanie władzy i omawiali wewnętrzne sprawy partyjne – konflikt między Grzegorzem Schetynš i Donaldem Tuskiem. Ze strony Sikorskiego pod adresem obecnego szefa PO Grzegorza Schetyny pada w pewnym momencie okreœlenie, że "ma knajacki styl lwowskiego żulika”. Fragment rozmowy poœwięcony był możliwoœci sprzedaży rafinerii w Możejkach, którš kupił Orlen.

"To jest wypowiedŸ sprzed trzech i pół roku stworzona jako coœ zupełnie nowego i œwieżego przez zmanipulowany przekaz TVP Info” – powiedział Schetyna w poniedziałek na konferencji w Darłówku.

„Zastanawialiœmy się trzy lata temu skšd te taœmy się pojawiły, komu zależało na nagrywaniu, multiplikowaniu i upublicznianiu tych taœm. Teraz wiadomo, że ten kto posiada taœmy, ten jest odpowiedzialny za ich tworzenie” – dodał.

„Nie jest przypadkiem zdjęcie umieszczone na Twitterze, które pokazuje redaktora portalu TVP Info (Samuela – PAP) Pereirę razem z ministrem Mariuszem Kamińskim. To jest prowokacja, którš oceniam jako dramatycznš próbę ze strony PiS odwrócenia tej sytuacji, która jest dzisiaj. Polityka PiS doprowadza rzeczywiœcie do wielkich problemów. Stwierdzili pijarowcy i doradcy pisowscy, że trzeba przykryć to czymœ sensacyjnym” – stwierdził lider PO.

Schetyna powtórzył, że „ta sensacja ma trzy i pół roku i jest częœciowo nieœwieża”.

Pytany o wyrażonš przez Sikorskiego opinię pod jego adresem, odpowiedział, że „każdy ma prawo do oceny”. „Wszyscy siebie oceniamy, najlepiej oceniajš nas wyborcy. Najlepiej by ocenili swoje słowa ci, którzy je wypowiadali nie wiedzšc, że sš nagrywani. Oni się nie ukrywajš, proszę adresować te pytania do nich” – powiedział Schetyna.

„Uważam, że Sikorski mówi o zagrożeniach o przyszłoœci Możejek, tak zrozumiałem te zapisy, które czytałem” – dodał szef PO pytany o komentarz dotyczšcy fragmentu taœm poœwięconych rafinerii na Litwie.

O restauracji "Sowa & Przyjaciele" stało się głoœno w zwišzku ze sprawš nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. Ujawnione w mediach nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rzšdzie Donalda Tuska. We wrzeœniu 2015 r. do sšdu trafił akt oskarżenia wobec biznesmena Marka F. dwóch kelnerów Konrada Lassoty i Łukasza N. oraz współpracownika F. Krzysztofa R. W grudniu 2016 r. F. został skazany nieprawomocnie na 2,5 roku więzienia bez zawieszenia, kelner Konrad L. i Krzysztof R. na 10 miesięcy w zawieszeniu i grzywny. Sšd odstšpił od ukarania drugiego z kelnerów, który pomagał œledczym. N. zeznawał, że to Marek F. za pienišdze zlecał nagrywanie rozmów. W sprawie złożono apelacje.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL