Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Otrzymał zakaz zbliżania się do polityków PO

Borys Budka
Fotorzepa, Piotr Guzik
Prokuratura Rejonowa w Opolu wszczęła œledztwo ws. zdarzenia, do jakiego doszło w œrodę w biurze posła PO Tomasza Kostusia – poinformowała Anna Zimolšg z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Do biura wszedł mężczyzna krzyczšcy, że "należy zrobić porzšdek z PO i Budkš".

Œledztwo dotyczy zajœcia, do którego doszło w opolskim biurze posła PO Tomasza Kostusia. Do sekretariatu, w którym przebywało dwóch pracowników biura, wszedł 56-letni Wilhelm R. Mężczyzna zachowywał się agresywnie, krzyczšc m.in. należy „zrobić porzšdek z PO i Budkš” i że jak trzeba będzie, przyjdzie to zrobić z „nożem lub maczetš”. Na koniec mężczyzna kazał przekazać tę wiadomoœć parlamentarzyœcie i wyszedł z biura.

Poinformowana o zajœciu policja zatrzymała podejrzanego. W trakcie doprowadzania do prokuratury, mężczyzna powiedział dziennikarzowi regionalnego radia, że jego czyn był wywołany działaniami „totalnej opozycji”.

W czwartek prokuratur przedstawił Wilhelmowi R. zarzut popełnienia przestępstwa z art. 119 paragraf 1 Kodeksu karnego, poprzez kierowanie gróŸb bezprawnych wobec grupy osób z powodu ich przynależnoœci politycznej. Wobec podejrzanego zastosowano œrodki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakaz opuszczania kraju oraz zakazu zbliżania się do wskazanych osób i biur poselskich PO. Zarzucone podejrzanemu przestępstwo dyskryminacji, jest przestępstwem œciganym z urzędu. Zagrożone jest karš pozbawienia wolnoœci od 3 miesięcy do 5 lat.

W rozmowie z PAP poseł Tomasz Kostuœ poinformował, że ani on, ani poseł Borys Budka nie oczekujš ukarania napastnika. "To ofiara języka nienawiœci, który obecnie funkcjonuje w polityce i naszym życiu społecznym. Naszym zdaniem, kara niczego nie zmieni. My nie będziemy domagali się kary wobec tego mężczyzny. Ten człowiek wymaga opieki, a życie polityczne naprawy. Dobrze pamiętamy sytuację, gdy ofiarš padł pracownik biura PiS. Nikomu chyba nie zależy do powtórzenia podobnej tragedii. Eskalacja oskarżeń i używanie takich okreœleń w życiu publicznym jak +agenci+, +mordercy+, +zdrajcy+ wobec adwersarzy politycznych w końcu doprowadzi do jakiegoœ nieszczęœcia" - uważa poseł Kostuœ.

W paŸdzierniku 2010 r. do łódzkiej siedziby PiS wtargnšł z broniš w ręku mężczyzna - Ryszard Cyba. Zastrzelił jednego z pracowników biura i ranił nożem drugiego. Według œwiadków tragedii Cyba krzyczał, iż chce zabić Jarosława Kaczyńskiego i "powystrzelać pisowców". Został skazany na dożywocie. Wyrok jest prawomocny.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL