Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Siemoniak: Będę kibicował, by sprawa zakupu rakiet Patriot szła do przodu

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Będę kibicował temu, żeby sprawa zakupu systemu rakiet Patriot szła do przodu - mówił poseł PO i były szef MON Tomasz Siemoniak w poniedziałek w radiowej Trójce. Dodał, że w tej sprawie popiera działania obecnego ministra obrony Antoniego Macierewicza.

Siemoniak był pytany w Salonie Politycznym Trójki, jak ocenia podpisanie memorandum w sprawie zakupu od USA rakiet Patriot. 

"Oceniam pozytywnie, sam byłem w to zaangażowany, rzšd, w którym zasiadałem, postawił na patrioty i umowę z rzšdem USA" - powiedział. "Sam system uważam za kluczowy dla Polski, to jest coœ, czego nam najbardziej potrzeba - obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej; co do tego, jak w mało której sprawie, panuje zgoda wœród ekspertów i polityków zajmujšcych się sprawami bezpieczeństwa" - dodał. 

Przyznał, że w tej sprawie popiera działania szefa MON, choć życzyłby sobie, by wszystko odbywało się szybciej. "Natomiast zdajemy sobie sprawę, jakie to wszystko jest trudne, mówimy o największym przedsięwzięciu w historii polskiej obrony, bo to jest rzšd kwoty 30 mld zł" - zaznaczył. 

Siemoniak podkreœlał, że horyzont czasowy realizacji programu jest daleki, bo to rok 2022, a "droga najeżona jest trudnoœciami". 

"Będę kibicował temu, by to postępowało do przodu, niekoniecznie nawet w jakichœ najnowoczeœniejszych mitycznych konfiguracjach, bo to sš gołębie na dalekich dachach. Potrzeba nam dobrych, mocnych wróbli i amerykańskiej obecnoœci tutaj. Bo dla nas jest ważne, że my kupujemy osiem baterii patriotów, ale za nimi stojš Stany Zjednoczone z całš potęga swojego systemu" - mówił. 

6 lipca, podczas wizyty w Warszawie prezydenta USA Donalda Trumpa, Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o memorandum między departamentem obrony USA i MON ws. sprzedaży Polsce baterii obrony powietrznej Patriot. 

Memorandum intencji dotyczšce zamiarów Departamentu Obrony USA w sprawie systemu Patriot dla Polski przewiduje, że w pierwszej fazie wojska lšdowe USA przedstawiš Polsce ofertę dotyczšcej czterech jednostek ogniowych (tj. dwóch baterii z 12 wyrzutniami) uzbrojonych w pociski PAC-3 MSE i wyposażonych w IBCS. Zestawy majš być wyposażone w obecnie dostępny sektorowy radar, a USA "nie sš w stanie dostarczyć bieżšcych radarów (...) w celu wypożyczenia lub póŸniejszego odkupu". Dostawy majš się rozpoczšć w roku 2022, osišgnięcie zdolnoœci operacyjnej przewidziano na rok 2023.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL