Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Grzegorz Schetyna: nowelizacja ustawy o KRS niszczy trójpodział władzy w Polsce

PAP/Leszek Szymański
Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sšdownictwa jest niezgodna z konstytucjš, ale przede wszystkim niszczy trójpodział władzy w Polsce - mówił w œrodę lider PO Grzegorz Schetyna. Będziemy walczyć w Senacie, na końcu zostaje jeszcze prezydent - dodał.

Sejm uchwalił w œrodę nowelizację ustawy o KRS - większoœć posłów opozycji nie wzięła udziału w głosowaniu. Schetyny mówił w Polsat News, że nowelizacja ustawy o KRS jest "niezgodna z konstytucjš, ale przede wszystkim niszczy trójpodział władzy w Polsce".

"Można krytykować KRS, ja nie mówię, żeby nie krytykować, nie zmieniać, nie korygować. Mówię tylko o tym, że wygasza się kadencje obecnych sędziów, że przekazuje się decyzje parlamentowi, czyli tak naprawdę PiS-owskiej większoœci. To jest anihilacja niezależnych sšdów i niezależnych sędziów" - powiedział szef PO.

Ustawa o KRS, przygotowana przez rzšd, przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będšcych sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziœ wybierajš ich œrodowiska sędziowskie. Według opozycji - która chce odrzucenia projektu - kadencji członków Rady nie można wygasić ustawš zwykłš, bo wymagałoby to zmiany konstytucji.

Schetyna wyraził nadzieję, że sędziowie będš się bronić. "Warto cišgle robić wiele, żeby nie dopuœcić tej ustawy do wprowadzenia, do nabrania mocy legislacyjnej. Będziemy walczyć w Senacie, na końcu zostaje prezydent Duda" - zaznaczył Schetyna.

Odniósł się także do nieoficjalnych informacji, według których prezydent Andrzej Duda zawetuje nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Nowelizacja ustawy o RIO, którš przygotował rzšd, zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorzšdu terytorialnego.

Zdaniem Lidera PO, ewentualne weto będzie sprawdzianem niezawisłoœci i niezależnoœci prezydenta. "To jest pytanie, czy prezydenta stać (...) na suwerennoœć swojej pozycji" - powiedział Schetyna. "Zobaczymy, bo jeżeli prezydent zawetuje złš ustawę o RIO, niszczšcš samorzšd, to tak naprawdę w konsekwencji powinien zawetować ustawę o KRS-ie, z podobnych przyczyn" - dodał.

Z kolei nowelizacja dot. regionalnych izb obrachunkowych zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorzšdu terytorialnego. Ponadto m.in. nowela daje premierowi prawo zawieszenia organów jednostek samorzšdu terytorialnego i ustanowienia zarzšdu komisarycznego na okres do dwóch lat w razie "nierokujšcego szybkiej poprawy i przedłużajšcego się braku skutecznoœci w wykonywaniu przez nie zadań publicznych".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL