Głosowanie w sprawie KRS. Posłowie PO zawieszeni do końca września w prawach członków klubu

aktualizacja: 13.07.2017, 01:05
Foto: PAP/Leszek Szymański

Władze klubu PO zawiesiły do końca września w prawach członków klubu Artura Dunina i Tomasza Głogowskiego - poinformował rzecznik PO Jan Grabiec. Obaj posłowie wzięli udział w głosowaniu ws noweli ustawy o KRS, podczas gdy pozostali posłowie PO nie uczestniczyli w nim.

REDAKCJA POLECA

"Kolegium KPPO zawiesiło w prawach członków posłów A.Dunina i T.Głogowskiego na okres do 30.09. Ich błąd nie miał wpływu na wynik głosowania" - napisał w środę wieczorem na Twitterze rzecznik Platformy Jan Grabiec.

W rozmowie z PAP Grabiec podkreślił, że dwaj posłowie nie wykazali się dostateczną czujnością. "Przez nieuwagę w trakcie głosowania dopiero wyjęli karty do głosowania co było sprzeczne z decyzją klubu w związku z tym zostali ukarani" - powiedział Grabiec.

Dodał, że posłowie tłumaczyli swoje zachowanie nieuwagą i tym, że zgłosili to od razu marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu. "Ale widocznie nie jest to korzystne dla wizerunku klubu w związku z tym kara została już nałożona" - powiedział rzecznik PO.

Poseł Głogowski powiedział PAP, że przyjmuje decyzję o zawieszeniu w prawach ze "zrozumieniem i smutkiem".

"Posłowie naszego klubu wiedzą, że nie było z naszej strony działania celowego, że był to błąd. Jednak widać uznali, że jakaś kara musi być. Cieszę się przynajmniej, że jest to kara czasowa i ulegnie przedawnieniu" - powiedział poseł Platformy.

Z kolei poseł Dunin tuż po głosowaniu prosił marszałka Sejmu o powtórzenie głosowania, przekonując, że nie brał w nim udziału. "Wyciągnąłem kartę i bardzo bym prosił o uwzględnienie, tego mojego aktu niegłosowania" - powiedział wówczas.

Większość posłów klubów opozycyjnych obecnych na sali sejmowej - w tym 134 posłów PO - nie wzięła udział w głosowaniu nad nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami i wybór ich następców przez Sejm.

W głosowaniu uczestniczyło w sumie 232 posłów, czyli niewiele powyżej dopuszczalnego kworum. Ustawa została uchwalona głosami posłów PiS, za opowiedzieli się też posłowie kół Republikanie i WiS.

POLECAMY

KOMENTARZE