Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Grzegorz Schetyna: Demokracja parlamentarna staje na krawędzi

PAP/ Jacek Turczyk
W poniedziałek PO zorganizuje wysłuchanie publiczne z udziałem autorytetów prawniczych, byłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i Sšdu Najwyższego, we wtorek będzie konsultować z innymi klubami opozycji wspólne zaangażowanie w blokowanie procesu legislacyjnego projektu PiS zmian w SN - zapowiedział Grzegorz Schetyna, przewodniczšcy Platformy.

Schetyna powiedział na konferencji po posiedzeniu zarzšdu krajowego PO, że zostało ono zwołane, aby na goršco odnieœć się do złożonego przez posłów PiS projektu ustawy o Sšdzie Najwyższym, który nazwał "zamachem stanu na polskš demokrację". - Decyzja PiS pokazuje, że demokracja parlamentarna staje na krawędzi - dodał szef PO.

Podkreœlił, że na projekt ws SN muszš zareagować wszystkie partie opozycyjne oraz partie pozaparlamentarne.

Schetyna zapowiedział, że w poniedziałek PO zorganizuje w parlamencie wysłuchanie publiczne z udziałem autorytetów prawniczych, b. sędziów Trybunału Konstytucyjnego i Sšdu Najwyższego, by mogli oni - jak powiedział Schetyna - "przekazać opinii publicznej zagrożenie dla każdego Polaka" płynšce z projektowanych przepisów i pokazać "jak Polska zostanie uderzona przez najgorsze z możliwych prawo".

Na wysłuchanie zaproszeni zostanš także posłowie pozostałych klubów opozycyjnych.

Z kolei we wtorek - zapowiedział Schetyna - PO zamierza konsultować się z pozostałymi klubami opozycji ws. wspólnego zaangażowania w blokowanie procesu legislacyjnego projektowanych zmian, czy to na posiedzeniu komisji, czy na obradach plenarnych Sejmu.

Pytany, czy zamierzajš blokować salę obrad, odpowiedział: "bierzemy pod uwagę różne możliwoœci".

Przypomniał, że podczas ostatniego posiedzenia Rady Krajowej Platformy mówił o "obywatelskim nieposłuszeństwie". - Być może będzie taki czas, że będziemy mówić o parlamentarnym nieposłuszeństwie, bo uważamy, że wprowadzenie takiego projektu nie może spotkać się tylko z takš parlamentarna odpowiedziš ponieważ znamy matematykę - powiedział Schetyna.

- Wiemy, że tylko w sposób spektakularny, pokazujšc i uruchamiajšc emocje, także tu, w parlamencie i poza nim będziemy mogli zablokować to złe prawo. To jest koniec etapu, to jest koniec epoki, to jest koniec demokracji w Polsce, dlatego bardzo twardo będziemy stawać tutaj będziemy utrudniać wprowadzenie tego koszmarnego prawa - mówił szef PO.

- Nie możemy dopuœcić do tego, co chce zrobić PiS, co chce zrobić Polsce, co chce zrobić wszystkim naszym obywatelom, dlatego krok po kroku będziemy te aktywnoœci opisywać, będziemy koordynować je z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi, klubami parlamentarnymi i będziemy tutaj bardzo twardo dawać œwiadectwo prawdzie, demokracji i praworzšdnoœci - dodał.

Na pytanie o przedstawionš wczeœniej w pištek propozycję Nowoczesnej utworzenia w Sejmie federacji klubów i kół opozycyjnych, Schetyna powiedział, że "każdy klub, każda współpraca klubów, kół parlamentarnych ma sens".

- Patrzę na to przez pryzmat, mówiłem o tym wczeœniej, w perspektywie, procesie dochodzenia do następnych wyborów, najlepiej wspólna praca parlamentarzystów opozycji, która mogłaby owocować, skutkować powołaniem wspólnego klubu, a potem wspólnej listy, z którš pójdziemy do wyborów, tych samorzšdowych i parlamentarnych - powiedział szef PO.

- Takie wspólnotowe spojrzenie na rzeczywistoœć i na zagrożenia dla wspólnoty ma sens, takie otwarte szukanie formuły i możliwoœci współpracy, tego oczekujš od nas Polacy. Każda współpraca musi służyć temu, żeby być razem, ale żeby skutecznie zatrzymywać, pokonywać PiS - dodał.

- Nie zostawimy tego, nie zostawimy Polaków sam na sam z sędziami z nadania PiS-owskich ministrów i Zbigniewa Ziobro. Nie będzie Jarosław Kaczyński urzšdzał nam demokracji, nie dopuœcimy do dyktatorskich rzšdów. To jest fundament, nie po to przez lata pokolenia biły się o wolnš suwerennš Polskę, żeby dzisiaj 19 proc. tych, którzy głosowali na PiS mogło egzekwować od nich łamanie demokracji i odbieranie nam wolnoœci - powiedział szef Platformy.

Projekt ustawy o SN, autorstwa PiS, który pojawił się na stronach Sejmu w œrodę póŸnym wieczorem zakłada utworzenie trzech nowych Izb SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Również w œrodę Sejm przyjšł nowelizację przepisów o ustroju sšdów, która zakłada m.in. zmianę zasad powoływania i odwoływania prezesów sšdów poprzez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwoœci oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom. Uchwalona została wtedy również nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sšdownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będšcych sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziœ wybierajš ich œrodowiska sędziowskie.

W czwartek wieczorem obiema nowelizacjami zajęła się senacka komisja Praw Człowieka, Praworzšdnoœci i Petycji, która zarekomendowała - przy sprzeciwie senatorów PO - przyjęcie obu nowelizacji bez poprawek. W pištek rano marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaproponował wprowadzenie obu nowelizacji do porzšdku obrad obecnego posiedzenia Senatu. Sprzeciw zgłosili senatorowie PO. Ostatecznie nowelizacja ustaw o KRS i o ustroju sšdów powszechnych zostały wprowadzone do porzšdku obrad.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL