Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Grzegorz Schetyna: Lider opozycji? To nie casting

Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna
PAP/Radek Pietruszka
To nie jest casting na lidera opozycji tylko rozmowa o tym, jak lepiej zorganizować współpracę opozycji - tak szef PO Grzegorz Schetyna odniósł się do słów lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, że była premier Ewa Kopacz mogłaby być osobš łšczšcš dla opozycji.

"To nie jest casting, nie mówimy o castingu, czy o wyborze lidera opozycji tylko rozmawiamy jak zorganizować lepiej współpracę między klubami parlamentarnymi, a także między opozycjš parlamentarnš i pozaparlamentarnš" - powiedział Schetyna w poniedziałek dziennikarzom pytany o wypowiedŸ lidera Nowoczesnej.

Petru pytany w poniedziałek w radiu TOK FM o ewentualnego lidera opozycji i czy dopuszcza możliwoœć, że ktoœ inny niż on zostanie takim liderem, odpowiedział, że tak. "Przecież musimy odłożyć własne ambicje. Normalne jest to, że dwie partie konkurujš ze sobš, tylko że w sytuacjach tak krytycznych, jak wokół Sšdu Najwyższego, trzeba zapomnieć o konkurencji" - powiedział.

Dodał, że "szuka osoby, która w parlamencie mogłaby być takš łšczšcš". Według niego, "na pewno Ewa Kopacz byłaby takš osobš łšczšcš". Zaznaczył przy tym, że najważniejszš kwestiš jest przede wszystkim ustalenie "wspólnego frontu działań" w parlamencie i poza parlamentem.

Schetyna powiedział dziennikarzom, że "trzeba stworzyć przestrzeń rozmowy" partii opozycyjnych w sprawie wspólnych działań dotyczšcych proponowanych przez PiS zmian w sšdownictwie. Według niego, samo stworzenie wspólnego frontu przeciw zmianom w sšdownictwie jest teraz priorytetowe.

Schetyna podkreœlił, że przed partiami opozycyjnymi wiele rozmów, co do wspólnych działań przeciwko obecnej władzy. Zaznaczył, że "diabeł tkwi w szczegółach". Ważna jest - podkreœlił - niezależnoœć œrodowisk i ugrupowań. Schetyna dodał jednak, że musi być to głos "jednobrzmišcy".

Szef PO liczy, że po niedzielnych protestach opozycji "ten głos będzie słyszalny". "I to też wpłynie na decyzję PiS-u i klubu parlamentarnego PiS-u, że jeszcze się zastanowiš i nie będš procedować tego w taki sposób, takiego projektu, bo jest po prostu szkodliwy dla państwa polskiego" - powiedział Schetyna nawišzujšc do złożonego w Sejmie przez posłów PiS w ubiegłš œrodę projektu ustawy o Sšdzie Najwyższym.

Lider Platformy odniósł się także do słów rzeczniczki klubu PiS Beaty Mazurek, że przeprowadzajšc zmiany w sšdownictwie PiS realizuje swoje zapowiedzi programowe. "Nie obiecywali zniszczenia trójpodziału władzy i zniszczenia niezależnoœci Sšdu Najwyższego. Oczywiœcie, że tego nie obiecywali, bo gdyby obiecywali, to nie wygraliby wyborów" - powiedział Schetyna.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL