Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

PO o wycofaniu projektu opłaty paliwowej: To pokazuje, że opór Polaków ma sens

Jan Grabiec
tv.rp.pl
Wycofanie się przez PiS z projektu ustawy, dotyczšcego opłaty paliwowej pokazuje, że opór obywatelski ma sens - uważajš politycy PO. Według nich, można realizować program budowy dróg lokalnych bez obcišżania obywateli dodatkowymi daninami.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w poniedziałek PAP, że zapadła decyzja o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorzšdowych. Złożony przez grupę posłów PiS projekt, wprowadzał opłatę paliwowš, z której miała być finansowana m.in. budowa dróg lokalnych.

"Cieszymy się, że ten projekt zostanie wycofany" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik Platformy Jan Grabiec. Przypomniał, że PO wnioskowała o to przed tygodniem w trakcie pierwszego czytania projektu w Sejmie, jednak jej wniosek został odrzucony. "Nie ma żadnego faktycznego uzasadnienia, by nakładać nowe podatki na Polaków" - mówił. Według niego, œrodki na budowę dróg sš w budżecie państwa w Krajowym Funduszu Dróg, lecz nie sš właœciwie wykorzystywane.

"Opór społeczny ma sens. Masowe manifestacje, wystšpienia Polaków w ostatnich dniach w sprawie Sšdu Najwyższego, emocje, które pojawiły się na ulicach polskich miast, które sš w polskich domach i wœród kierowców, którzy dyskutujš na temat podniesienia cen paliw, na szczęœcie przemówiły do PiS" - powiedział Grabiec.

Poseł PO Mariusz Witczak stwierdził, że za rzšdów Platformy i PSL bez podnoszenia podatków, a we współpracy z samorzšdami udało się wybudować 15 tys. km dróg lokalnych. Według Witczaka "problem PiS ze skutecznym budowaniem dróg lokalnych" polega na tym, że nie potrafi współpracować z samorzšdami i w ten sposób zagospodarować pieniędzy przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa. Apelował o kontynuowanie programu budowy tzw. "schetynówek".

Zdaniem Witczaka wycofanie się z projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorzšdowych "to nie jest akt dobrej woli ze strony PiS, bo intencje sš złe". Jak mówił, "Jarosław Kaczyński ma złe intencje jeżeli chodzi portfele polskich obywateli i będzie chciał te portfele drenować". W jego ocenie PiS będzie chciał uzyskać od obywateli więcej pieniędzy niż daje w ramach np. programu 500 plus. Wskazał na propozycję podniesienia opłat za wodę oraz dodatkowych opłat za energię elektrycznš.

W poniedziałek po południu odbyło się spotkanie władz Prawa i Sprawiedliwoœci. Jak poinformował PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński zapadła decyzja o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorzšdowych, który zakładał m.in. wprowadzenie nowej opłaty paliwowej. "Będziemy szukać innych metod na zgromadzenie œrodków potrzebnych na budowę (dróg). Na pewno nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli" - powiedział PAP prezes PiS.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL