Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Stanisław Żaryn: atak PO na CBA jest krzywdzšcy i niezrozumiały

cba.gov.pl
Na skutecznych działaniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego zyskujš Polacy i polska gospodarka. Atak na tę instytucję, prowadzony przez Platformę Obywatelskš, jest krzywdzšcy i niezrozumiały - skomentował dla PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Komentujšc sobotnie wypowiedzi szefa PO Grzegorza Schetyny, który mówił o potrzebie likwidacji CBA, Żaryn powiedział PAP: „ZapowiedŸ likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego i oskarżenia, jakie pod adresem tej służby formułujš politycy Platformy Obywatelskiej, sš krzywdzšce i niezrozumiałe". 

Zaznaczył, że CBA "pokazuje swojš przydatnoœć od ponad 10 lat". Przypomniał, że biuro funkcjonowało również przez 8 lat rzšdów PO-PSL. "Służba ta w sposób niezwykle skuteczny dba o polski majštek narodowy, wolnš od raka korupcji i nadużyć gospodarkę". 

Żaryn zwrócił uwagę, że "w 2016 roku dzięki CBA udało się ujawnić szkody Skarbu Państwa na sumę niemal 600 mln złotych". Wymienił, że CBA wykryło działania korupcyjne dotyczšce w sumie ponad 25 mln złotych wręczanych korzyœci majštkowych. Poza tym - jak podał - dzięki współpracy z CBA i uwzględnieniu rekomendacji biura, ZUS w budżecie przeznaczonym na informatyzację zaoszczędził co najmniej 300 mln zł, zaœ NFZ 120 mln zł. "W 2016 roku w wyniku działań CBA 479 podejrzanym przedstawiono 1275 zarzutów. Biuro przeprowadziło także 91 szkoleń antykorupcyjnych dla ponad 4 tys. urzędników" - podsumował rzecznik. 

"Te fakty - ale i ostatnie zatrzymania realizowane choćby w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji - pokazujš, jak wielkie korzyœci z działania CBA płynš dla Polaków i Polski. Działania CBA sš godne pochwały, o czym przekonane jest polskie społeczeństwo. W rankingu zaufania CBOS CBA zyskało rekordowe wyniki. Roœnie również pozycja Polski w rankingach dot. walki z korupcjš" - powiedział. 

Według niego "na skutecznych działaniach Biura zyskujš Polacy i polska gospodarka". "Atak na tę instytucję, prowadzony przez Platformę Obywatelskš, jest bezzasadny i upolitycznia działania prowadzone przez CBA" - zaznaczył. 

W sobotę w Krakowie szef PO Grzegorz Schetyna mówił o tym, że Platforma chce likwidacji CBA i chciałaby podzielić kompetencje biura pomiędzy Centralne Biuro Œledcze Policji i Komendę Głównš Policji. 

Lider PO pytany przez dziennikarzy, skšd się wzięły pomysły Platformy na likwidację IPN i CBA, powiedział: "CBA powoływaliœmy w 2006 roku, aby skutecznie walczyło z korupcjš. Dziœ mamy takie wrażenie, że to ma być miecz na opozycję politycznš, samorzšdowców, którzy nie chcš współpracować z partiš rzšdzšcš". Według niego to policja powinna koordynować skutecznš walkę z korupcjš. Natomiast zdaniem Schetyny CBA to "dziœ policja polityczna".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL