Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Platforma Obywatelska

Stanisław Żaryn: atak PO na CBA jest krzywdzący i niezrozumiały

cba.gov.pl
Na skutecznych działaniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego zyskują Polacy i polska gospodarka. Atak na tę instytucję, prowadzony przez Platformę Obywatelską, jest krzywdzący i niezrozumiały - skomentował dla PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Komentując sobotnie wypowiedzi szefa PO Grzegorza Schetyny, który mówił o potrzebie likwidacji CBA, Żaryn powiedział PAP: „Zapowiedź likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego i oskarżenia, jakie pod adresem tej służby formułują politycy Platformy Obywatelskiej, są krzywdzące i niezrozumiałe". 

Zaznaczył, że CBA "pokazuje swoją przydatność od ponad 10 lat". Przypomniał, że biuro funkcjonowało również przez 8 lat rządów PO-PSL. "Służba ta w sposób niezwykle skuteczny dba o polski majątek narodowy, wolną od raka korupcji i nadużyć gospodarkę". 

Żaryn zwrócił uwagę, że "w 2016 roku dzięki CBA udało się ujawnić szkody Skarbu Państwa na sumę niemal 600 mln złotych". Wymienił, że CBA wykryło działania korupcyjne dotyczące w sumie ponad 25 mln złotych wręczanych korzyści majątkowych. Poza tym - jak podał - dzięki współpracy z CBA i uwzględnieniu rekomendacji biura, ZUS w budżecie przeznaczonym na informatyzację zaoszczędził co najmniej 300 mln zł, zaś NFZ 120 mln zł. "W 2016 roku w wyniku działań CBA 479 podejrzanym przedstawiono 1275 zarzutów. Biuro przeprowadziło także 91 szkoleń antykorupcyjnych dla ponad 4 tys. urzędników" - podsumował rzecznik. 

"Te fakty - ale i ostatnie zatrzymania realizowane choćby w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji - pokazują, jak wielkie korzyści z działania CBA płyną dla Polaków i Polski. Działania CBA są godne pochwały, o czym przekonane jest polskie społeczeństwo. W rankingu zaufania CBOS CBA zyskało rekordowe wyniki. Rośnie również pozycja Polski w rankingach dot. walki z korupcją" - powiedział. 

Według niego "na skutecznych działaniach Biura zyskują Polacy i polska gospodarka". "Atak na tę instytucję, prowadzony przez Platformę Obywatelską, jest bezzasadny i upolitycznia działania prowadzone przez CBA" - zaznaczył. 

W sobotę w Krakowie szef PO Grzegorz Schetyna mówił o tym, że Platforma chce likwidacji CBA i chciałaby podzielić kompetencje biura pomiędzy Centralne Biuro Śledcze Policji i Komendę Główną Policji. 

Lider PO pytany przez dziennikarzy, skąd się wzięły pomysły Platformy na likwidację IPN i CBA, powiedział: "CBA powoływaliśmy w 2006 roku, aby skutecznie walczyło z korupcją. Dziś mamy takie wrażenie, że to ma być miecz na opozycję polityczną, samorządowców, którzy nie chcą współpracować z partią rządzącą". Według niego to policja powinna koordynować skuteczną walkę z korupcją. Natomiast zdaniem Schetyny CBA to "dziś policja polityczna".

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL