Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Neumann: Nie wierzę, że wezwanie Tuska odbyło się bez zgody prezesa PiS

PAP/Jacek Turczyk
Nie chce mi się wierzyć, że wezwanie przewodniczšcego Donalda Tuska do warszawskiej prokuratury odbyło się bez zgody prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - powiedział przewodniczšcy klubu PO Sławomir Neumann.

Tusk został wezwany na œrodę jako œwiadek w œledztwie przeciwko b. szefom SKW o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjskim FSB. Rzecznik szefa Rady Europejskiej Preben Aamann powiedział PAP, że Tusk nie stawi się 15 marca w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, bo tego dnia musi być w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

"Jak coœ złego się dzieje, to Jarosław Kaczyński mówi, że nic nie wie. Doskonale wszyscy wiemy, że bez zgody prezesa nic się w PiS nie dzieje" - powiedział na briefingu prasowym Neumann. Ocenił, że wezwanie Tuska może być "nadgorliwoœciš Zbigniewa Ziobro, który chce się zasłużyć u prezesa". "Ale nie chce mi się wierzyć, że odbywa się bez zgody prezesa PiS" - podkreœlił.

"Taka sytuacja nie pozostaje w Europie bez echa" - zaznaczył szef klubu PO. Podkreœlił, że wezwanie œwieżo wybranego szefa Rady Europejskiej odbywa się "po blamażu polskiej polityki europejskiej na szczycie, gdzie Polska i pani premier polskiego rzšdu odstawiła focha". Zaznaczył, że "wezwanie do prokuratury z 48-godzinnym terminem stawienia się to jest obraza".

Prezes PiS powiedział w poniedziałek, że o wezwaniu Tuska do prokuratury dowiedział się w poniedziałek. "Mogę na każdš œwiętoœć przysišc, że się dzisiaj o tym dowiedziałem; to nie ma nic wspólnego z mojš osobš" - podkreœlił.

W poniedziałek o wezwanie Tuska przez prokuraturę byli pytani posłowie PO: Cezary Tomczyk i Rafał Trzaskowski.

"Nie mam najmniejszych wštpliwoœci, że ten rzšd użyje wszelkich instrumentów, także instrumentów państwa polskiego, żeby uderzyć w przewodniczšcego Donalda Tuska. Nie udało się stworzyć większoœci w Radzie Europejskiej, by nie został przewodniczšcym. Wobec tego państwo PiS postara się użyć wszelkich instrumentów, by w Donalda Tuska uderzyć" - powiedział Tomczyk. Zaznaczył, że po stronie Tuska "stanie nie tylko opozycja, społeczeństwo, ale przede wszystkim prawda, a prawda się obroni".

Trzaskowski, odnoszšc się do wyborów na szefa Rady Europejskiej powiedział, że rzšd PiS robił wszytko, by "utršcić Donalda Tuska". "W momencie, kiedy przegrali, próbujš dezawuować dalej tego typu kalumniami najważniejszego polskiego polityka na unijnym stanowisku, w momencie, kiedy jest potrzebny kontakt między Tuskiem i rzšdem PiS, by walczyć o dobre miejsce Polski w Unii Europejskiej" - powiedział poseł PO.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL