Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Schetyna: Europa jest za mšdra, by słuchać "bredni" PiS o Tusku

Grzegorz Schetyna
PAP/Jacek Bednarczyk
Europa jest na tyle mšdra, racjonalna i przyzwoita, że nie posłucha "bredni" PiS na temat Donalda Tuska - mówił lider PO Grzegorz Schetyna nawišzujšc do starań Tuska o reelekcję na stanowisko szefa Rady Europejskiej.

W czwartek brytyjski dziennik "Financial Times" powołujšc się na dwóch wysokich rangš dyplomatów z UE, napisał, że prezes PiS Jarosław Kaczyński odmówił ostatnio poparcia reelekcji Tuska w prywatnych rozmowach, w tym podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelš Merkel. "Zamiast tego zasugerował, że Polska może wystawić europejski nakaz aresztowania Tuska" - podał dziennik.

Pytany w czwartek w TVN o doniesienia "FT" Schetyna powiedział:. "Nie wykluczam, że w tej konwencji zdarzeń i w tych meandrach tej miłej rozmowy mogła się pojawić też taka rzecz w ustach prezesa Kaczyńskiego".

"Jestem w stanie sobie wyobrazić, że posłowie i liderzy PiS mogli rozmawiać z kanclerz Niemiec w taki sposób, używajšc takich wyssanych z palca argumentów" - dodał.

Szef Platformy ocenił, że dla Polski byłoby złe, gdyby niechęć PiS wobec Tuska uniemożliwiła jego wybór na drugš kadencję szefa Rady Europejskiej.

"To by oznaczało, że zdarzyło się coœ złego, że takie supozycje, ataki, oskarżenia, tworzenie takiej atmosfery przez prezesa Kaczyńskiego, przez innych polityków PiS przynoszš skutek. To jest œwietna, najlepsza z możliwych rodzajów zachęt, żeby właœnie w taki sposób prowadzić politykę zagranicznš - oskarżeniami, pomówieniami, wskazywaniem palcem, to jest to, co robił właœnie Kaczyński" - powiedział Schetyna.

Zaznaczył, że uważa, iż "Europa jest na tyle mšdra, racjonalna i przyzwoita, że nie posłucha tych bredni".

Pytany o miejsce Tuska w polskiej polityce po jego powrocie do kraju, Schetyna odpowiedział: "Ja jestem szefem Platformy Obywatelskiej, a Donald Tusk jest byłym szefem Platformy Obywatelskiej". "Razem byœmy oczywiœcie pracowali razem na rzecz naszej matki partii" - dodał.

"Mówišc poważnie, Donald Tusk tu wróci, nawet jeżeli po dwóch i pół roku skończy tę kadencję, to pod koniec 2019 r. tutaj będzie, także to pytanie o jego udział w polityce krajowej cišgle będzie aktualne" - zaznaczył Schetyna.

Kanclerz Niemiec złożyła wizytę w Warszawie 7 lutego. Rozmawiała dwukrotnie z premier Beatš Szydło, spotkała się także z prezydentem Andrzejem Dudš oraz prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. W rozmowie towarzyszyli liderowi Prawa i Sprawiedliwoœci europosłowie tej partii: Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski.

Prezes PiS pytany w czwartek w wywiadzie dla TVP3 Białystok o to, że według publikacji "FT" miał powiedzieć kanclerz Niemiec, że nie będzie poparcia dla Tuska, odpowiedział: "To jest prawda, rzeczywiœcie to jest polityk, który bardzo intensywnie angażuje się w polskie sprawy i to w sytuacjach w najwyższym stopniu wštpliwych". Podkreœlał też, że w interesie Polski jest, by UE wyszła z obecnego kryzysu, ale "nie jest w interesie Polski, żeby ktoœ taki był jej przewodniczšcym".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL