Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Platforma Obywatelska o PiS: Zachowujš się jak kolonizatorzy na podbitym terytorium

Fotorzepa, Robert Gardziński
Politycy PO uznali w pištek, że mienie państwowe nigdy nie miało tak złego gospodarza jak PiS, które zachowuje się jak kolonizator na podbitym terytorium. Ocenili, że działania PiS, w tym zwiększone podatki, doprowadzš do dodatkowego obcišżenia m.in. przedsiębiorców i klasy œredniej.

- Panowie odpowiedzialni za bandyckš reprywatyzację w Polsce, która doprowadziła do katastrofalnej sytuacji polskiego przemysłu teraz oskarżajš PiS o grzechy, które sami dokonali i ze skutkami których boryka się rzšd PiS - odpowiadał na zarzuty Platformy szef sejmowej komisji ds. energii i Skarbu Państwa Marek Suski z PiS. Według niego wyliczenia PO sš bezpodstawne. - Niech przedstawiš dowody. To sš oskarżenia bezpodstawne. Być może wynikajš z wiedzy jakie skutki przyniosły ich rzšdy - powiedział Suski.

Misiewicze i kolonizatorzy

Tymczasem europoseł PO Janusz Lewandowski podczas konferencji w Sejmie podkreœlił, że "PiS zachowuje się jak kolonizator na podbitym terytorium". - Nie chodzi tylko o te "wyposzczone szeregi", nazywamy to "Misiewiczami", którzy kolonizujš ten obszar mienia państwowego, ale również zadawanie spółkom Skarbu Państwa projektów, które nie trzymajš się rachunku ekonomicznego, raczej sš budowane wedle "widzimisię" rzšdzšcych - powiedział Lewandowski.

Według niego najlepszš ilustracjš "tej degrengolady" mienia państwowego jest sytuacja w sektorze energetyki, gdzie, jak przekonywał, sš "i projekty, i Misiewicze". Według niego PiS prowadzi "rabunkowš gospodarkę". Podkreœlił, że sektor energetyki w porównaniu z majem 2015 r. stracił połowę swojej wartoœci". - Około 30 mld złotych wyparowało z tego mienia państwowego w cišgu roku - podkreœlił polityk.

"Obłuda i pazernoœć"

Europoseł Dariusz Rosati zaznaczył, że politycy PiS obiecywali, że nie będš podnosić podatków. Tymczasem, jak zauważył, w tym roku został wprowadzony podatek od aktywów bankowych. Dodał, że PiS przygotował także podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, który nie wszedł w życie ze względów na błędy formalne. - Ale PiS upiera się, że ten podatek będzie wprowadzony. O oczywiœcie obcišży wszystkie sklepy w Polsce, w tym również mniejsze sklepy i sieci rodzime, polskie - przekonywał Rosati. Przypomniał też m.in., że PiS zapowiedział podniesienie stawki VAT na przyszły rok w stosunku do ustawy, która obowišzuje obecnie. Jak dodał, zwiększonymi podatkami zostanie obarczona klasa œrednia i przedsiębiorcy.

- Gdy patrzymy na te wszystkie propozycje zaczynamy widzieć, że wyłania się spoza tej wielkiej dobrej zmiany druga twarz, bardzo brzydka, pełna obłudy, ignorancji i pazernoœci. Twarz rzšdu PiS, który aby zrealizować nieodpowiedzialne obietnice po prosty zaczyna sięgać coraz głębiej do kieszeni Polaków - ocenił Rosati.

Suski odnoszšc się do zarzutów polityków PO, że działania rzšdu Platformy w sferze energetyki były "nieodpowiedzialne" przypomniał, że podczas jednego z posiedzeń komisji energii i Skarbu Państwa było omawiane sprawozdanie z audytu dotyczšcego m.in. spółek energetycznych.

- Politycy PO powinni uderzyć się we własnš pierœ, a nie cudzš, bo sytuacja jaka zastaliœmy po ich rzšdach była bliska katastrofy. Działania rzšdu wzmacniajš polskš energetykę - oœwiadczył poseł.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL