Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

PO chce informacji rzšdu w Sejmie nt. "wycieku" danych z bazy PESEL

Fotorzepa, Jerzy Dudek
PO chce, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu resort cyfryzacji przedstawił informację nt. "wycieku" danych osobowych z bazy PESEL - poinformowali we wtorek posłowie PO. Zarzucili przy tym rzšdowi, że doprowadził w tej sprawie do "chaosu informacyjnego", który niepokoi Polaków.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek jest zdania, że w sprawie ewentualnego "wycieku" danych z bazy PESEL należy poczekać na wyjaœnienia.

"Myœlę, że one w cišgu kilku dni się pojawiš, potem będziemy podejmować decyzje, czy popierać taki wniosek w Sejmie, czy nie, ale życie i praktyka polityczna wskazuje, że my nie uciekamy od trudnych tematów, czy tematów wywołanych przez media lub opozycję i kiedy jest potrzeba, żeby mówić o pewnych rzeczach podczas posiedzenia Sejmu, to to robimy" - zapewniła posłanka PiS.

Na wczeœniejszej konferencji prasowej we wtorek posłanka PO Maria Janyska mówiła, że "od kilku dni Polska żyje informacjš, która była podana przez rzšd, przez Ministerstwo Cyfryzacji i na jej podstawie zostało wszczęte postępowanie prokuratorskie, że wyciekły, nie wiadomo jakie iloœci, danych osobowych Polaków".

12 sierpnia Ministerstwo Cyfryzacji zawiadomiło organy œcigania o nieprawidłowoœciach przy pobieraniu przez kancelarie komornicze danych obywateli z bazy PESEL. Według resortu cyfryzacji nie było "wycieku" danych ani włamania hakerskiego, ale należy wyjaœnić, co było powodem dużej liczby zapytań ze strony kancelarii komorniczych. Jak podano, chodzi o dane ok. 1,4 mln obywateli. Podejrzenia specjalistów wzbudziła nie tylko znaczna liczba tych zapytań, ale również fakt, że były one wysyłane w nocy.

Janyska zarzuciła rzšdowi, że w sprawie wycieku danych z bazy PESEL, wprowadził "chaos informacyjny". "Codziennie sš podawane inne dane dotyczšce tego prawdopodobnego wycieku, a rzšd mówi w tej chwili, choć sam sprowokował tę sytuację, że Polacy nie powinni być zaniepokojeni, aczkolwiek nie dziwi się Ministerstwo Cyfryzacji, że ten niepokój wœród nich istnieje. Żšdamy od polskiego rzšdu, by nie straszył Polaków, ale żeby dbał o ich bezpieczeństwo" - powiedziała Janyska.

PO chce, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowane jest w dniach 5-6 wrzeœnia, resort cyfryzacji przedstawił "rzetelnš informację" na temat tego ile ewentualnie danych osobowych "wyciekło".

"Jaki to był odsetek w stosunku do dotychczas pobieranych danych, czy te dane wyciekły, czy były normalnie pobrane, dlaczego dziwi czyjaœ praca w nocy" - dodała posłanka Platformy.

Poseł PO i były minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki ocenił na wtorkowej konferencji, że "nocny" transfer danych osobowych nie jest "ewenementem". "Wtedy bardzo często sš mniej obcišżone serwery i kanały informatyczne, natomiast problem powstał rzeczywiœcie na skutek chaosu informacyjnego" - stwierdził Halicki.

PO chce, by rzšd przedstawił swš informację w ramach "informacji bieżšcej", która jest stałym punktem każdego posiedzenia Sejmu.

Przed kilkoma dniami Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła œledztwo dotyczšce podejrzenia nieuprawnionego wykorzystania danych z systemu PESEL przez pięć kancelarii komorniczych. Sprawę bada także samorzšd komorniczy. Również GIODO zapowiedział, że wystšpi do prokuratury o przekazanie informacji na temat poczynionych ustaleń.

W poniedziałek prokuratura poinformowała, że dotychczas nie stwierdzono wycieku danych z systemu PESEL do osób nieuprawnionych. O tym, że w tej sprawie nie ma powodów do niepokoju zapewniał też we wtorek rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwoœci Sebastian Kaleta.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL