Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Rafał Trzaskowski o rezolucji PE o Polsce

Rafał Trzaskowski
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Rezolucja PE o Polsce jest œwiadectwem prawdy, mówi w sposób obiektywny o tym, co się dzieje w Polsce - ocenił b. minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski (PO). Jak dodał, to sygnał dla PiS, żeby się opamiętał i wycofał z niektórych decyzji.

"Parlament Europejski jest parlamentem również Polski, nic dziwnego, że nasi partnerzy sš zaniepokojeni tym, co się dzieje w Polsce. Ta rezolucja jest œwiadectwem prawdy, mówi w sposób obiektywny o tym, co się w Polsce dzieje. My nie boimy się i nigdy nie będziemy się bać głosować za prawdš" - powiedział Trzaskowski w œrodę dziennikarzom w Sejmie. 

Parlament Europejski przyjšł rezolucję o sytuacji w Polsce. Oœwiadczył w niej, że jest poważnie zaniepokojony, że faktyczny paraliż TK w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i praworzšdnoœci. Eurodeputowani wezwali polski rzšd do "przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" z 9 marca 2016 r., który dotyczył zgodnoœci z konstytucjš nowelizacji ustawy o Trybunale, a także wezwali do wykonania orzeczeń TK z grudnia 2015 r. 

Trzaskowski nie zgodził się z opiniami europosłów PiS, według których rezolucja PE jest "szkodliwa i absurdalna". "To nie jest rezolucja absurdalna, ona w sposób bardzo wyważony zdaje relacje i daje œwiadectwo, tego co dzieje się w Polsce. Rezolucja jest sygnałem dla PiS, żeby się opamiętał i wycofał ze swoich niektórych decyzji" - zaznaczył. 

Poseł PO przypomniał, że podobne rezolucje PE były uchwalane w sprawie Węgier. "(Premier Węgier) Viktor Orban wycofywał się ze swoich niektórych decyzji, wchodził w poważny dialog z Uniš Europejskš, natomiast Prawo i Sprawiedliwoœć idzie na œcianę, nie chce podjšć żadnego dialogu" - podkreœlił. 

Jak ocenił, takie stanowisko PiS będzie się wišzało się z istotnymi kosztami dla tej partii. "PiS się marginalizuje na scenie europejskiej i bardzo trudno będzie mu zabiegać o polskie interesy" - przekonywał Trzaskowski. 

"PiS w europarlamencie i UE poszukał sobie sojuszników wœród najgorszych i najbardziej zapiekłych eurosceptyków, wœród ludzi, którzy sš najlepszymi przyjaciółmi Putina i którzy sš przez niego finansowani. Ciekawe, czy PiS w takim gronie będzie w stanie zawalczyć chociaż o jeden ważny interes dla Polski na arenie międzynarodowej" - mówił Trzaskowski. 

Pytany, czy rezolucja PE zaszkodzi wizerunkowi Polski, Trzaskowski powiedział: "Mnie wizerunek Polski nie interesuje, mnie interesuje zabieganie o polskie interesy, a PiS w towarzystwie najgorszych eurosceptyków, nie będzie mógł o te interesy skutecznie zabiegać i my będziemy musieli przejšć na siebie ten obowišzek" - podkreœlił. 

Zdaniem Trzaskowskiego, PiS powinien na poważnie wejœć w dialog z Komisjš Europejskš i Komisjš Weneckš, ale - jak zauważył - prezes PiS Jarosław Kaczyński jasno daje sygnały, że takiego dialogu na poważnie nie ma i nie będzie. 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL