Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

PO o śledztwie ws. ujawnienia projektu wyroku TK: znakomita wiadomość

Minister sprawiedliwoœci Zbigniew Ziobro
PAP/ Paweł Supernak
Œledztwo ws. ujawnienia projektu wyroku TK to znakomita wiadomoœć; jeżeli Zbigniew Ziobro będzie mocno sprawdzał m.in. połšczenia poszczególnych osób w Trybunale z portalem zwišzanym z PiS, efekt może być ciekawy - ocenili w czwartek politycy PO.

W czwartek Ziobro poinformował, że polecił wszczšć œledztwo, którego celem jest wyjaœnienie okolicznoœci przecieku projektu wyroku Trybunału Konstytucyjnego dot. nowelizacji ustawy o TK przed jego ogłoszeniem w œrodę. Projekt opublikował portal wpolityce.pl, sugerujšc przy tym, że wczeœniej mieli do niego dostęp posłowie Platformy.

"To znakomita wiadomoœć - jeżeli będzie prokurator generalny rzeczywiœcie mocno zaangażowany w tę sprawę, zbada jš i sprawdzi połšczenia poszczególnych osób w Trybunale Konstytucyjnym z portalem bardzo mocno zwišzanym z PiS, to możemy być bardzo zaciekawieni tym końcowym wnioskiem, bo przeciek nastšpił w portalu zwišzanym z PiS" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej szef klubu PO Sławomir Neumann.

Jak mówił, portalowi wpolityce.pl oraz powišzanemu z nim tygodnikowi "W Sieci" wywiadów udzielał często b. poseł PiS, obecnie sędzia Trybunału Piotr Pszczółkowski. "Jeżeli pan prokurator Ziobro będzie mocno sprawdzał, jesteœmy zainteresowani wynikiem tego œledztwa" - zaznaczył szef klubu Platformy.

Ziobro mówił w czwartek, że œledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie ma m.in. zweryfikować, czy politycy jakiejœ partii obiecywali korzyœci sędziom TK i czy odbyły się między nimi jakieœ pertraktacje.

Wczeœniej w czwartek posłowie PiS złożyli do prokuratora generalnego zawiadomienie o możliwoœci popełnienia przestępstwa m.in. przez sędziów TK, w zwišzku z doniesieniami, że projekt orzeczenia TK ws. noweli ustawy o TK autorstwa PiS miał być konsultowany z politykami PO. Zdaniem posłów PiS mogło dojœć do przestępstw z art. 231 par. 2 i art. 266 par. 2 Kodeksu karnego. Chodzi o przekroczenie uprawnień i ujawnienie osobie nieuprawnionej informacji niejawnej.

W œrodę PO zapowiedziała złożenie do prokuratury własnego zawiadomienia przeciwko portalowi wpolityce.pl, który w nocy z wtorku na œrodę opublikował projekt wyroku. Politycy PiS mówili, że gdyby potwierdziło się, że TK konsultował z posłami PO projekt œrodowego orzeczenia, "to może być to jeden z największych skandali w historii Trybunału". PO temu zaprzeczyło. Redakcja podtrzymała wszystko, co napisała.

Zawiadomienie w sprawie ujawnienia projektu wyroku złożył także w czwartek prezes TK Andrzej Rzepliński.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL