Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Neumann: PO przygotowała projekt ustawy medialnej

Sławomir Neumann
PAP/Rafał Guz
Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował, że Platforma przygotowała projekt nowej ustawy medialnej, która miałaby w przyszłoœci "naprawić sytuację" w TVP i Polskim Radiu. Zdaniem Neumanna, mamy obecnie do czynienia z "zamachem na media" i zamiast rzetelnej informacji, propagandę PiS.

Klub PO zorganizował we wtorek w Sejmie konferencję pt. "Zamach na media" z udziałem ekspertów, dziennikarzy i ludzi zwišzanych z kulturš. 

"Żyjemy niestety w ciekawych czasach, szczególnie dotyczšcych tego, jak przekazywana jest dzisiaj informacja, jaki jest zakres wolnoœci słowa, czy wolnoœci myœli dziennikarzy pracujšcych w mediach publicznych. Zamach na media, to zamach na prawo do rzetelnej informacji dla Polaków. To jest ten zamach, który właœnie obserwujemy, ponieważ zamiast informacji, otrzymujemy propagandę" - mówił szef klubu PO, otwierajšc wtorkowš dyskusję. 

Nawišzał do zwolnienia w ostatnich dniach z TVP Info trzech wydawczyń: Izabeli Leœkiewicz, Magdaleny Siemištkowskiej i Małgorzaty Serafin. "Mamy informację o wyrzuceniu z pracy kolejnych pracowników z telewizji publicznej za to, że nie chcieli pracować tak naprawdę nie w telewizji publicznej, a w biurze propagandy PiS" - powiedział Neumann. 

Według wtorkowego oœwiadczenia Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w sobotę, 12 marca Leœkiewicz i Siemištkowska "uznały, że protest KOD-u powinien być dominujšcym wydarzeniem w serwisach informacyjnych TVP Info", natomiast w opinii dyrekcji TAI "protest KOD-u był ważnym, ale nie jedynym tematem dnia". 

Jak poinformowano w oœwiadczeniu TAI "w zwišzku z odmowš wykonania powierzonych zadań programowych, odmowš zaproponowania alternatywnych pomysłów programowych i porzuceniem miejsca pracy, co bezpoœrednio zagroziło cišgłoœci emisji TVP INFO, dyrektor TAI Mariusz Pilis zdecydował o natychmiastowym zakończeniu współpracy" z Izabelš Leœkiewicz i Magdalenš Siemištkowskš. 

Małgorzata Serafin z kolei - jak podano we wtorkowym oœwiadczeniu TAI - odmówiła na antenie TVP Info emisji dwóch materiałów reporterskich, które powstały dzień wczeœniej w "Wiadomoœciach". TAI - jak podano - kończy z niš współpracę "w trybie natychmiastowym". 

Neumann poinformował, że Platforma przygotowała projekt ustawy medialnej, która miałaby "naprawić" sytuację w mediach publicznych. Wiceprzewodniczšca sejmowej komisji kultury i œrodków przekazu Iwona Œledzińska-Katarasińska (PO) zaznaczyła póŸniej na konferencji prasowej, że jej klub nie będzie się spieszył ze złożeniem tej propozycji w Sejmie, ponieważ na razie i tak nie widzi szans na jego uchwalenie. 

Pytana o szczegóły projektu, posłanka Platformy zwróciła uwagę na koniecznoœć usamodzielnienia i wzmocnienia oœrodków regionalnych Telewizji Polskiej, ograniczenia liczby reklam oraz zapewnienia stabilnego finansowania mediów publicznych. 

Prezes Towarzystwa Dziennikarskiego, red. Seweryn Blumsztajn z "Gazety Wyborczej" podkreœlił, że projekt nowej ustawy medialnej potrzebny jest na czas, kiedy skończš się rzšdy PiS. "PiS wprowadził mechanizmy bezpoœredniego podporzšdkowania mediów publicznych rzšdowi i partii rzšdzšcej (...) Nam ta ustawa jest potrzebna jako forma zobowišzania partii opozycyjnych, że kiedy przejmš w przyszłoœci władzę, nie pozostanš przy narzędziach, które stworzył PiS, tylko wrócš do relacji demokratycznych, czyli niezależnoœci mediów" - powiedział Blumsztajn. 

Szef Towarzystwa Dziennikarskiego poinformował również, że podczas wtorkowej dyskusji pojawił się pomysł powołania przez ugrupowania opozycyjne "zespołu obrony wolnoœci mediów". "I w tej sprawie my, jako Towarzystwo Dziennikarskie zadeklarowaliœmy, gotowoœć do współpracy" - dodał Blumsztajn. 

O tym, że wolnoœć słowa jest zagrożona w Polsce przekonany jest również prof. Tadeusz Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego. "Niezmiernie ważnym elementem tego zagrożenia w odniesieniu do mediów publicznych jest autocenzura, której podlegajš ludzie pracujšcy w mediach publicznych, którzy poddawani sš presji" - powiedział Kowalski na konferencji prasowej. Według niego, po podejœciu PiS do władzy już ok. 100 osób zakończyło pracę w mediach publicznych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL