Jak dochodzić zwrotu świadczeń z funduszu socjalnego

Działający w zakładzie pracy związek zawodowy zarzucił pracodawcy nieprawidłowe wydatkowanie środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Związek zażądał zwrotu tych środków do kasy funduszu i zagroził wytoczeniem powództwa do sądu, jeśli pracodawca nie uwzględni roszczenia. Czy związek zawodowy rzeczywiście może wystąpić do sądu z takim żądaniem? Jakie konsekwencje grożą wówczas pracodawcy?

Publikacja: 19.10.2017 05:50

Jak dochodzić zwrotu świadczeń z funduszu socjalnego

Foto: Fotolia.com

Związkowi zawodowemu przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot nieprawidłowo wydatkowych środków funduszu.

Z powództwem do sądu

Chodzi jedynie o przypadki wydatkowania, które są niezgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Jeżeli wydatkowanie narusza tylko regulamin funduszu lub ustawę o związkach zawodowych, to związek nie może wystąpić do sądu.

Przykładowo, powództwo może dotyczyć sytuacji, gdy pracodawca przeznacza świadczenia na zakup telefonów komórkowych dla menadżerów. Związki mogą wytoczyć powództwo również wtedy, gdy pracodawca przydziela środki z pominięciem kryterium socjalnego, a więc wszystkim po równo. Nie dotyczy to świadczeń, których – z uwagi na ich istotę – nie sposób różnicować albo działalności profilaktycznej pracodawcy.

Jednak to, które świadczenia powinny być wydatkowane z uwzględnieniem kryterium socjalnego, jest przedmiotem różnych i nie zawsze jednolitych poglądów. Jeśli świadczenia zostały przeznaczone na działalność inną niż socjalna, to żądanie pozwu obejmie całą wydaną kwotę. Inaczej będzie, gdy świadczenia zostały przeznaczone na działalność socjalną, ale przyznano je wszystkim po równo. Związek zawodowy powinien wówczas wykazać, w jakiej części środki z funduszu zostały wydatkowane w sposób nieprawidłowy i tylko ta część podlega zwrotowi do funduszu.

Należy podkreślić, że do wytoczenia powództwa o zwrot środków uprawniony jest jedynie związek zawodowy. Gdy w zakładzie pracy takowy nie funkcjonuje, tego uprawnienia nie może zrealizować np. przedstawiciel załogi.

Oddanie środków to nie wszystko

Jeśli sąd uzna, że środki rzeczywiście wydatkowano w sposób nieprawidłowy, to przede wszystkim pracodawca będzie obowiązany do zwrotu tych środków do funduszu.

Świadczenia wypłacone w sposób nieprawidłowy uznane zostaną za przychód pracownika i nie skorzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie będą też wyłączone z podstawy wymiaru składek na ZUS. Dlatego, jeśli sąd uzna, że świadczenia były wydatkowe nieprawidłowo, to pracodawca – oprócz zwrotu środków – będzie zmuszony odprowadzić od nich zaległy podatek i składki do ZUS wraz z należnymi odsetkami.

Aby uniknąć przykrych konsekwencji

Przede wszystkim należy pamiętać, aby świadczenia z funduszu dystrybuować zgodnie z przepisami ustawy o zfśs. Jeżeli pracodawca decyduje się na stosowanie kryterium socjalnego, to powinien określić jasne zasady przyznawania i podziału świadczeń oraz zadbać o odpowiednią dokumentację wniosków i oświadczeń dochodowych pracowników.

Nie wolno zapominać, że przy rozdziale większości świadczeń konieczna jest indywidualna analiza sytuacji socjalnej każdego pracownika tak, aby jednoznacznie określić wartość należnego świadczenia.

W praktyce firmy często wprowadzają progi dochodowe. Pracownik, wskutek analizy jego sytuacji socjalnej, zostaje zakwalifikowany do konkretnego progu i otrzymuje świadczenie w wysokości przypisanej do tego progu. Trzeba jednak pamiętać, że taki podział nie może być fikcyjny i nie może prowadzić do zakwalifikowania wszystkich pracowników do jednego progu i wypłacenia im jednakowego świadczenia. Związki mogłyby wtedy zarzucić pracodawcy wadliwe dystrybuowanie środków.

Autorka jest radcą prawnym, partner w kancelarii CMS

Związkowi zawodowemu przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot nieprawidłowo wydatkowych środków funduszu.

Z powództwem do sądu

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów