Projekt noweli ustawy pojawił się po blisko roku jej obowiązywania. Na wniosek strony społecznej uzupełniono go o minimalne wynagrodzenie dla pracowników działalności podstawowej innych niż wykonujący zawody medyczne. Zgodnie z danymi zebranymi od lecznic i dostarczonymi przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) liczebność tej grupy wynosi ok. 36 tys. pełnych etatów przeliczeniowych.

Nowela, w której określono 11 grup zawodowych zależnie od wykształcenia i specjalizacji, zakłada także wyższą płacę minimalną dla pielęgniarek z wykształceniem wyższym i specjalizacją. Przeniesiono je z grupy 9, w której współczynnik pracy wynosi 0,64, do grupy 8 ze współczynnikiem 0,73.

Z noweli wykreślono lekarzy rezydentury i stażystów. Resort tłumaczy, że zgodnie z porozumieniem z ministrem zdrowia ich wynagrodzenie zasadnicze do 31 grudnia 2021 r. będzie musiało być podwyższone do sumy nie niższej niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze określone w nowelizacji. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nadal będzie określana w rozporządzeniach.

W projekcie zmieniono też termin na wydanie przez dyrektora placówki zarządzenia o podwyżce wynagrodzenia na 15 czerwca.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne