Terminu wypłaty szef musi przestrzegać

Każdego zatrudnionego szef musi poinformować o terminie i częstotliwości wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Aktualizacja: 22.05.2016 11:17 Publikacja: 22.05.2016 02:00

Foto: 123RF

Zgodnie z art. 85 § 1 kodeksu pracy płatność powinna nastąpić w stałym i ustalonym z góry (choćby w regulaminie pracy) terminie. W tym zakresie nie ma nieznaczących naruszeń. Praktycznie każde spóźnienie może się spotkać z sankcjami.

Kłopotliwy bonus

Zasadniczo pracodawcy nie przekraczają terminu zapłaty płacy bazowej. W większości przypadków stanowi ona przecież podstawowy benefit ze stosunku pracy. Inne, ruchome składniki wynagrodzenia są niekiedy uznawane przez zatrudniających za dobrowolne dodatki, którymi można – w zależności od sytuacji – swobodnie dysponować. To błędne podejście.

Najczęściej spotykanymi ruchomymi składnikami wynagrodzenia są premie miesięczne. Szefowie mogą je zagwarantować np. w zależności od indywidualnych wyników pracy zatrudnionego. Jeśli podwładny spełni ustalone przez zatrudniającego kryteria, nabywa prawo do takiej dodatkowej wypłaty.

Termin zapłaty określa pracodawca. Nie oznacza to jednak, że ma całkowitą swobodę w tym zakresie ani że może pominąć przestrzeganie określonych wcześniej przez siebie zasad. Przykładowo w tym zakresie zastosowanie ma art. 85 § 2 k.p., czyli wypłata powinna nastąpić w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca. Analogicznie jest np. z zapłatą za nadgodziny dobowe.

Przykład

W firmie księgowej pensja wypłacana jest dziesiątego dnia następnego miesiąca. Z powodu pojawienia się nowych klientów w kwietniu pani Marta pracowała w tzw. dobowych godzinach nadliczbowych, za co nie otrzymała (i nie otrzyma) czasu wolnego. Za dodatkową pracę należy jej się ekstrawynagrodzenie. Tymczasem 10 maja pracodawca wypłacił jej jedynie płacę bazową. Przełożony musi liczyć się z konsekwencjami swojego nieprawidłowego postępowania.

Czym to grozi

Osoba działająca w imieniu pracodawcy, która nie wypłaca na czas wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi, może zostać ukarana grzywną do 30 tys. zł. Tak stanowi art. 282 § 1 pkt 1 k.p. Pracownik ma prawo zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy o pomoc w wyegzekwowaniu należnej kwoty.

Swoich praw może też dochodzić na drodze sądowej. Wówczas pracodawca będzie musiał uregulować całość wynagrodzenia wraz z zażądanymi przez zatrudnionego odsetkami. Na tym jednak nie koniec. W zależności od okoliczności szef może otrzymać od podwładnego dyscyplinarkę. W takim przypadku firma nie tylko traci pracownika z dnia na dzień, lecz także musi się zmierzyć ze związaną z tym potencjalną „złą sławą". Co więcej, odchodzący z pracy powinien otrzymać od szefa odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W skrajnych przypadkach negatywnych konsekwencji może więc być więcej (także na gruncie kodeksu karnego). Warto więc pilnować zasad (i terminów) wypłaty.

Zdaniem autorki

Patrycja Zawirska, radca prawny, partner w K&L Gates

Niektórzy pracodawcy zapominają o tym, że obowiązek terminowej wypłaty wynagrodzenia nie odnosi się wyłącznie do płacy bazowej. Obejmuje też inne świadczenia ze stosunku pracy, w tym premie. Nie wystarczy więc pilnować daty przelewu wynagrodzenia zasadniczego.

Zgodnie z art. 85 § 1 kodeksu pracy płatność powinna nastąpić w stałym i ustalonym z góry (choćby w regulaminie pracy) terminie. W tym zakresie nie ma nieznaczących naruszeń. Praktycznie każde spóźnienie może się spotkać z sankcjami.

Kłopotliwy bonus

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a