Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka ręczna

Tałant Dujszebajew selekcjonerem reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych

Tałant Dujszebajew
PAP/Wojciech Pacewicz
Tałant Dujszebajew został wybrany na selekcjonera reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. Decyzję takš podjšł w sobotę zarzšd Zwišzku Piłki Ręcznej w Polsce.

Dzień wczeœniej komisja konkursowa rekomendowała do objęcia tej funkcji pracujšcego w Vive Tauronie Kielce 47-letniego Dujszebajewa oraz aktualnego szkoleniowca Œlšska Wrocław, a od nowego sezonu 2016/2017 Orlenu Wisły Płock, cztery lata młodszego Piotra Przybeckiego.

Konkurs, który miał wyłonić nowego szkoleniowca biało-czerwonych, został ogłoszony po tym, jak po mistrzostwach Europy z kadrš rozstał się Michael Biegler. Niemiec złożył dymisję po porażce z Chorwacjš 23:37, która przekreœliła szanse na awans do półfinału turnieju, który odbywał się w Polsce. 

Chęć objęcia drużyny narodowej zgłosili: Jarosław Cieœlikowski, Przemysław Dšbrowski, Tałant Dujszebajew, Dragan Djukic, Roman Kamiński, Krzysztof Kisiel, Rafał Kuptel, Marcin Lijewski, Aleksander Malinowski, Marek Motyczyński, Piotr Przybecki i Damian Wleklak. Po analizie przesłanych dokumentów komisja konkursowa, której przewodniczył Zygfryd Kuchta, czterech kandydatów wyeliminowała z powodu uchybień formalnych. 

Pochodzšcy z Kirgistanu Dujszebajew jest obywatelem Hiszpanii. Od stycznia 2014 roku pracuje w Kielcach, gdzie zastšpił Bogdana Wentę. W cišgu zaledwie pół roku nauczył się języka polskiego, którym obecnie swobodnie się posługuje. Jego podopiecznymi sš podstawowi zawodnicy drużyny narodowej, m.in. Michał Jurecki, Sławomir Szmal, Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski oraz Piotr Chrapkowski. Jest uważany za jednego z najlepszych szkoleniowców piłki ręcznej na œwiecie, który ma wiele osišgnięć zarówno z czasów kariery zawodniczej, jak i ławki trenerskiej. 

Z kieleckim klubem dwukrotnie sięgnšł po tytuł mistrza Polski (2014, 2015). Tyle samo razy triumfował w krajowym pucharze. W ubiegłym roku Vive pod jego wodzš zajęło trzecie miejsce w Lidze Mistrzów.

Pierwszym sprawdzianem drużyny narodowej pod wodzš nowego selekcjonera będzie turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich, który odbędzie się w dniach 8-10 kwietnia. Polacy w Gdańsku rywalizować będš z zespołami Macedonii, Chile i Tunezji. Awans wywalczš dwa najlepsze.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL