Lewandowski strzela, kryzys Bayernu trwa

Mistrzowie Niemiec nie wygrali już trzeciego meczu z rzędu. W Anglii show Grosickiego, asysta Krychowiaka i jubileusz Fabiańskiego.

Aktualizacja: 01.10.2017 20:04 Publikacja: 01.10.2017 19:41

Nie pomogło zwolnienie Carlo Ancelottiego, nic nie dał kolejny gol Roberta Lewandowskiego ani prowadzenie 2:0. Bayern tylko zremisował w Berlinie 2:2 (pierwszą bramkę dla Herthy w Bundeslidze strzelił były piłkarz Legii Ondrej Duda) i traci już pięć punktów do Borussii Dortmund (2:1 z Augsburgiem). Przerwa na eliminacje mundialu w Monachium bardzo się przyda.

Kamil Grosicki wrócił do podstawowego składu Hull i zrobił to w wielkim stylu. Zdobył gola, zaliczył asystę, został wybrany na najlepszego zawodnika meczu z Birmingham (6:1), w którym broni Tomasz Kuszczak.

To pierwsze zwycięstwo Hull od miesiąca. Drużyna, która miała walczyć o powrót do Premier League, na razie jest bliższa spadku. Zajmuje dopiero 17. miejsce. Polski skrzydłowy kilka dni temu nie krył rozczarowania wynikami, ale na rozpoczynające się dziś w Warszawie zgrupowanie kadry przyjedzie w lepszym humorze. Podobnie jak Grzegorz Krychowiak, który zaczyna wyrastać na gwiazdę West Bromwich.

Po spotkaniu z Watford gazeta „Birmingham Mail" napisała, że Polak staje się najważniejszym pomocnikiem zespołu. Zebrał pochwały m.in. za asystę przy trafieniu na 1:0 (długie 50-metrowe podanie do Wenezuelczyka Jose Salomona Rondona). West Bromwich mimo prowadzenia 2:0 wypuściło wygraną z rąk, tracąc gola na 2:2 w 94. minucie. To był już piąty z rzędu mecz Krychowiaka w pełnym wymiarze czasowym, ale Polak wciąż nie poznał smaku zwycięstwa na angielskiej ziemi.

Nie wyszedł jubileusz Łukasza Fabiańskiego. Polski bramkarz, rozgrywający 150. spotkanie w Premier League, do 89. minuty zachowywał czyste konto. Wówczas strzałem z bliska pokonał go Senegalczyk Diafra Sakho, a Swansea przegrała na wyjeździe z West Hamem (0:1).

W hicie weekendu na Wyspach Manchester City wygrał na Stamford Bridge z Chelsea (1:0) i o jedną bramkę wyprzedza w tabeli sąsiadów zza miedzy – United rozbili w sobotę Crystal Palace (4:0).

Gorsze wieści dla selekcjonera Adama Nawałki płyną z Włoch. Piotr Zieliński mecz Napoli z Cagliari (3:0) obejrzał z ławki. Tylko widzem był też powołany do kadry w miejsce kontuzjowanego Arkadiusza Milika Mariusz Stępiński (Chievo – Fiorentina 2:1). Karol Linetty pojawił się na boisku dopiero w drugiej połowie spotkania Sampdorii z Udinese, podobnie jak debiutujący w Serie A Dawid Kownacki. Nie było to udane wejście młodego napastnika: Sampdoria doznała pierwszej porażki w sezonie – i to aż 0:4. 90 minut rozegrał tylko trzeci z Polaków występujących w drużynie z Genui, Bartosz Bereszyński.

Szansę w Bordeaux dostał wreszcie Igor Lewczuk. I od razu został rzucony na głęboko wodę. Polski obrońca już po półgodzinie meczu z PSG zmienił Youssoufa Sabaly'ego, był dość aktywny, ale wynik nie pozostawia wątpliwości, który zespół był lepszy. PSG zwyciężyło 6:2, Neymar zdobył gole z rzutu wolnego i karnego, a także asystował przy trafieniu Edinsona Cavaniego. Wygląda na to, że spór Brazylijczyka z Urugwajczykiem został zażegnany.

Mecz Barcelony z Las Palmas, w związku z napiętą sytuacją wokół referendum w sprawie niepodległości Katalonii, odbył się przy pustych trybunach. Gospodarze wygrali 3:0.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: t.waclawek@rp.pl