Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Ekstraklasa: Rzšdzš bandyci

Hiszpan Carlitos (pierwszy z lewej) zdobył dla Wisły dwa gole, a jeden z nich był fantastyczny.
PAP, Jacek Bednarczyk
W trakcie derbów Krakowa kibice wywiesili haniebny transparent.

Mecz Wisła – Cracovia to była naprawdę œwietna reklama ekstraklasy, szczególnie w drugiej połowie. Szybkie tempo, akcje z obu stron, sytuacje podbramkowe, czerwona kartka i wielki comeback Wisły, która przegrywała u siebie, ale dzięki dwóm bramkom zdobytym w końcówce przez Carlitosa odwróciła losy spotkania.

Szczególnie pierwszy gol był efektowny – nieczęsto takie w naszej lidze się zdarzajš. Hiszpan minšł trzech obrońców Cracovii, w polu karnym jeszcze zasugerował zamiar oddania strzału, ale tylko przełożył futbolówkę na drugš nogę, zostawiajšc zawodników goœci ogłupiałych, i dopiero uderzył do bramki.

Niestety, patologia z trybun po raz kolejny przyćmiła wszystko, co działo się na murawie stadionu Wisły. Mecze między krakowskimi rywalami od dawna odbywajš się w wyjštkowo złej atmosferze. Porachunki grup bandytów, którzy nie wahajš się użyć maczet i noży, słynne sš na całš Polskę. W tych wojnach chodzi o brudne pienišdze, handel narkotykami, stręczycielstwo i wszystko, czym zorganizowana przestępczoœć się zajmuje, ale wcišż przedstawiane sš one w mediach jako kibicowskie rozliczenia. Dla samych bandytów wygodniej jest pewnie być opisywanym właœnie w takim kontekœcie.

Nie po raz pierwszy derby Krakowa zmieniły się w zbiorowe fetowanie œmierci. Tym razem na trybunie, gdzie zasiadajš najbardziej zagorzali fani, na poczštku meczu została zaprezentowana oprawa – wizerunek kibica Wisły w pozie w zamyœle pewnie i bojowej, wokół krzyże cmentarne symbolizujšce poległych z drugiej strony barykady. A nad tej wštpliwej jakoœci dziełem wywieszony został napis: „Boże miej litoœć dla naszych rywali, bo jak widzisz my jej nie mamy".

Oczywiste jest, że takich rozmiarów oprawa – przykrywajšca całš trybunę – nie jest na stadion przemycana, wnoszona cichaczem, tylko kibice musieli dostać zgodę i pomoc klubu. To wszystko mniej dziwi, gdy uœwiadomimy sobie, że Wisła znajduje się w rękach Towarzystwa Sportowego Wisła – czyli faktycznie właœnie kibiców.

Zobaczymy, czy Ekstraklasa SA i PZPN, jak to bywało w przeszłoœci, i tym razem przymknš oko na haniebnš oprawę wiœlackiej trybuny. A może tym razem w końcu zostanš wycišgnięte konsekwencje.

Wracajšc do futbolu: coraz bardziej zagęszcza się sytuacja w Poznaniu. Lech odpadł już z europejskich pucharów, co wzišwszy pod uwagę, ile zainwestowano w nowych zawodników i jak wielkim zaufaniem obdarzono trenera Nenada Bjelicę przy przeprowadzaniu transferów, boleć musi podwójnie. By rozpacz była pełna, w minionym tygodniu Lech pożegnał się też z Pucharem Polski, na najwczeœniejszym z możliwych etapów.

Spotkanie ligowe z Zagłębiem Lubin u siebie było dobrš okazjš, by odzyskać nieco zaufania kibiców, potwierdzić mocarstwowe ambicje. Tymczasem Kolejorz, chociaż długo prowadził, musiał się zadowolić podziałem punktów.

Jedynš drużynš bez zwycięstwa w ekstraklasie pozostaje Piast Gliwice – sensacyjny wicemistrz Polski sprzed dwóch sezonów. Drużyna Dariusza Wdowczyka miała w tej kolejce małe szanse na przełamanie bessy – przyjechała bowiem do Warszawy na mecz z Legiš. Obrońcy tytułu wygrali bez problemów 3:1. Š?

5. KOLEJKA EKSTRAKLASY

Legia Warszawa – Piast Gliwice 3:1 (D. Nagy 17, K. Mšczyński 78, Guilherme 79 – M. Papadopoulos 89)

Sandecja Nowy Sšcz – Wisła Płock 0:1 (K. Biliński 33)

Lech Poznań – Zagłębie Lubin 1:1 (M. Situm 53 – A. Czerwiński 81)

Wisła Kraków – Cracovia 2:1 (Carlitos 80 i 89 – K. Pištek 26)

Górnik Zabrze – Arka Gdynia 1:1 (R. Wolsztyński 85 – R. Jurado 84)

Korona Kielce – Jagiellonia Białystok zakończył się po zamknięciu wydania

W poniedziałek mecz Pogoń Szczecin – Lechia Gdańsk (18.00, Eurosport 2)

We wtorek mecz Œlšsk Wrocław – Bruk-Bet Termalica Nieciecza (15.30, Eurosport)

masz pytanie, wyœlij e-mail do autora: piotr.zelazny@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL