Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Będzie wielka zbiórka na Legię?

Jeœli UEFA ukarze Legię Warszawa za ten baner, kibice chcš złożyć się na grzywnę
PAP, Bartłomiej Zborowski
Znani dziennikarze, politycy, ale i zwykli kibice zapowiadajš zbiórkę, jeœli UEFA nałoży karę na Legię za słynnš oprawę przy okazji rewanżowego meczu eliminacji do Ligi Mistrzów z Astanš.

Oprawa dotyczyła niemieckich zbrodni na Polakach w czasie Powstania Warszawskiego. Na wielkim płótnie bezgłowy SS-man trzymał małego, przerażonego chłopca i przykładał mu pistolet do skroni.

Na banerze pod nim pojawił się napis w języku angielskim, który głosił: - Podczas powstania warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi. Tysišce z nich było dziećmi". Całoœci dopełniły kartony, układajšce się w napis "1944".

Oprawę zaprezentowano podczas minuty ciszy przed meczem upamiętniajšcej wybuch Powstania Warszawskiego. Niektórzy sugerowali, że mogła być ona inspirowana filmem "IdŸ i patrz" o inwazji Niemców na białoruskš wioskę, podczas II wojny œwiatowej.

O akcji warszawskich kibiców głoœno było na całym œwiecie, a UEFA wszczęła postępowanie wobec Legii Warszawa.

Na klub może zostać nałożona wysoka grzywna sięgajšca nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Decyzję o karze ma zostać podjęta przez Komisję Kontroli, Etyki i Dyscypliny 17 sierpnia na posiedzeniu w Nyonie.

Polscy kibice już zapowiedzieli, że złożš się na ewentualna grzywnę. - Oprawa Legii była fantastycznš odpowiedziš na permanentne zakłamywanie roli Polski w II Wojnie Œwiatowej i rozmywanie odpowiedzialnoœci – napisał na Twitterze Krzysztof Stanowski, założyciel portalu weszło.com.

Zapowiedział, że od razu po negatywnej decyzji zakłada internetowš zbiórkę, żeby klub nie musiał zapłacić choćby złotówki za tę lekcję historii dla œwiata.

PóŸniej ujawnił, że zbiórka została już założona, tylko jest jeszcze nieopublikowana. - Poczekamy na rozwój wydarzeń. O ile dobrze rozumiem, trzeba uzbierać sumę plus podatek? - pytał.

Do zbiórki chcš się włšczyć kibice innych klubów.- "Jakem kibic Cracovii, tak kibicom Legii kłaniam się w pas za oprawę ważniejszš niż tysišc artykułów i dołożę swój grosz. Dajcie znać gdzie" – zadeklarował komentator Witold Gadowski.

Głos w tej sprawie zabrała też Krystyna Pawłowicz, posłanka PiS. Na swoim profilu na Facebooku napisała m.in., że „cała Polska czeka na tę kretyńskš - kompromitujšcš tych macherów z UEFA od zarabiania na piłce – karę".

- Będzie dobra okazja do pokazania kosmopolitycznemu lewactwu naszej narodowej dumy i godnoœci! Czekamy, by w podziękowaniu kibicom Legii za pięknš oprawę móc uczestniczyć w narodowej zbiórce, a właœciwie w Narodowej Oprawie Powstańczej – zapowiedziała Krystyna Pawłowicz.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL