Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Adam Nawałka podejmuje decyzje przed meczem z Czarnogórš

Grzegorz Krychowiak: kiedyœ jeden z liderów reprezentacji, dziœ problem.
Fotorzepa, Piotr Nowak
Selekcjoner przed niedzielnym meczem z Czarnogórš musi się zastanowić, jak wykorzystać Grzegorza Krychowiaka i Arkadiusza Milika.

Adam Nawałka zakazuje używać w tym kontekœcie słowa „problem". On go nie widzi, to dla niego tylko „zadanie do rozwišzania". Zresztš wcale niejedyne.

Co poczšć z Grzegorzem Krychowiakiem? To pytanie przewija się od poczštku sezonu. Sytuacja Polaka w Paris Saint-Germain jest znana – nie wywalczył sobie miejsca w pierwszym składzie mistrza Francji, choć jeszcze latem wszystko wskazywało na to, że ten transfer będzie idealnym rozwišzaniem dla defensywnego pomocnika.

PSG zapłaciło za niego ponad 30 milionów euro, co uczyniło Krychowiaka najdroższym polskim zawodnikiem wszech czasów. Wracał do kraju, w którym się wychował, do miasta, które ukochał, do trenera Unaia Emery'ego, który w niego bezgranicznie wierzył.

A jednak mimo tych wszystkich przesłanek transfer okazał się dla Krychowiaka nieudany. Dlaczego nie gra, jest jasne dla wszystkich, którzy widzieli PSG chociażby w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów przeciwko Barcelonie.

Zespół Emery'ego nie potrzebuje defensywnego pomocnika, którego największymi zaletami sš walka, nieustępliwoœć, czytanie gry i odbiór piłki. Każdy zawodnik œrodka pola w PSG musi też konstruować akcje ofensywne. Musi potrafić podać prostopadle do przodu, umieć dryblingiem zrobić przewagę w œrodku pola, a przede wszystkim grać szybko i jeszcze szybciej myœleć.

Krychowiak w tych elementach zrobił olbrzymi postęp w Hiszpanii. Sam zresztš mówił, że właœnie nauka gry ofensywnej była jednym z powodów transferu do Sevilli. Na PSG to jednak za mało. W tym sezonie wystšpił w zaledwie 11 meczach Ligue 1, do tego w szeœciu spotkaniach Ligi Mistrzów. Ta statystyka nie wyglšda zatrważajšco – szczególnie jeœli weŸmiemy pod uwagę, że był kontuzjowany i przez miesišc nawet nie trenował. Diabeł tkwi jednak w szczegółach – wiele z tych spotkań to kilkuminutowe epizody. Jak chociażby 60-sekundowy występ na Camp Nou podczas słynnego – przegranego przez Francuzów 1:6 – rewanżu w Champions League.

Nawałka powtarzał na poczštku kadencji, że zawodnicy, którzy nie występujš w klubach, nie majš szans na grę w kadrze. Na obecne zgrupowanie zaproszenia nie dostał chociażby Bartosz Kapustka – odkrycie Euro 2016 – który po transferze do Leicester nie jest w stanie się przebić do składu. Drużyna Nawałki nie jest jednak aż tak dobra, by mógł on pozwolić sobie na rezygnację z Krychowiaka – jednego z jej liderów.

Selekcjoner wprost tego nie chce powiedzieć, ale zawodnik PSG może być pewien występu w Podgoricy, oczywiœcie jeœli zdrowie pozwoli. – Krychowiaka darzę bardzo dużym zaufaniem – mówił jeszcze w niedzielę Nawałka. – Nie martwiš mnie rzeczy, na które nie mam wpływu. Grzegorz był ważnym zawodnikiem i wierzę, że dalej będzie odgrywał takš rolę. Zobaczymy, jak będzie na treningach, oczywiœcie składu teraz nie podam, ale powtarzam, że mam ogromne zaufanie do Grzegorza.

Pytanie więc raczej nie brzmi: czy Krychowiak zagra, ale: ile czasu na boisku wytrzyma. Wszyscy zdajš sobie sprawę z tego, że spotkanie w Podgoricy będzie twarde i może stanowić wyzwanie pod względem fizycznym.

Kolejne zadanie, które musi rozwišzać Nawałka, to kwestia taktyki i ustawienia. To także zwišzane jest z personaliami, a konkretnie z Arkadiuszem Milikiem. Napastnik Napoli, po tym jak zerwał więzadła krzyżowe, wyzdrowiał w ekspresowym tempie. Trenuje w klubie, gra jednak mniej niż przed kontuzjš. Mnożš się pytania, czy nie wrócił zbyt szybko do treningu.

Jedni fachowcy – chociażby holenderscy – twierdzš, że nie ma szans tak poważnego urazu wyleczyć w tak krótkim czasie. Inni podkreœlajš jednak, że Milik został dopuszczony przez lekarzy do treningu, a przecież nikt nie ryzykowałby zdrowia zawodnika.

Lekarz reprezentacji Polski Jacek Jaroszewski twierdzi, że Milik został powołany jako pełnoprawny uczestnik zgrupowania, kandydat do gry, ale wszystkie te deklaracje zostanš zweryfikowane podczas treningów.

Milik miał niepodważalnš pozycję w drużynie Nawałki, ale bez niego reprezentacja rozegrała kapitalny mecz w Bukareszcie, gdzie pokonała Rumunię 3:0. W tamtym spotkaniu Polacy mieli całkowitš kontrolę w œrodku pola, ani przez chwilę ich dominacja nie podlegała dyskusji. W dużej mierze dlatego, że obok Krychowiaka zagrał duet Karol Linetty – Piotr Zieliński, a Robert Lewandowski był jedynym napastnikiem. Zieliński w Bukareszcie rozegrał zresztš swój najlepszy mecz w kadrze.

Nawałka ma jednak wielkš słaboœć do Milika. Ale jeœli faktycznie nie będzie on w stu procentach gotowy do gry, selekcjoner może jeszcze raz postawić na pomysł sprawdzony w Rumunii.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autora: piotr.zelazny@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL