Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Stanisław Terlecki nie żyje

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
W wieku 62 lat zmarł w czwartek rano były piłkarz reprezentacji Polski Stanisław Terlecki. O jego œmierci poinformował na Twitterze prezes PZPN Zbigniew Boniek, z którym występował w kadrze narodowej.

"Dostałem wiadomoœć o œmierci Stanisława Terleckiego, trudno w to uwierzyć" - napisał Boniek. Informację potwierdził PAP Jacek Bogusiak, kustosz tradycji ŁKS ŁódŸ. - Zmarł po długiej chorobie w czwartek rano w mieszkaniu w Łodzi - powiedział.

Terlecki w latach 1976-1980 rozegrał 29 meczów w reprezentacji narodowej i zdobył siedem bramek. Grał m.in. w Gwardii Warszawa, ŁKS ŁódŸ, Legii i Polonii Warszawa oraz w klubach amerykańskich. Był uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych polskich piłkarzy, słynšł ze œwietnej techniki, ale też z posiadania własnego zdania, co nie ułatwiało mu kariery. W piłkę zawodowo grał także jego syn Maciej (jeden mecz w reprezentacji). Łšcznie Stanisław Terlecki miał czworo dzieci - trzech synów i córkę.

Terlecki senior urodził się 13 listopada 1955 roku w Warszawie, zaczynał karierę w tutejszym Polonezie. Kolejnym krokiem była stołeczna Gwardia, gdzie zadebiutował w ekstraklasie, a od 1975 roku ŁKS ŁódŸ, w którym spędził najlepsze lata swojej kariery. Od 1981 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych, grał m.in. w Pittsburgh Spirit, Golden Bay Earthquakes oraz legendarnym New York Cosmos, którego piłkarzami byli w przeszłoœci słynni Brazylijczyk Pele i Niemiec Franz Beckenbauer.

W 1986 roku wrócił do ŁKS, a dwa lata póŸniej został piłkarzem Legii, z którš dwukrotnie wywalczył puchar kraju. Następnie miał miejsce kolejny epizod w Stanach Zjednoczonych i w 1990 roku powrót do ŁKS. W latach 1991-92 grał w Polonii Warszawa, m.in. razem z synem Maciejem, co przeszło do historii polskiego futbolu.

Po zakończeniu kariery chwytał się różnych profesji. Zajmował się m.in. biznesem, próbował sił także jako trener. Dwukrotnie bezskutecznie kandydował do Sejmu - w 2001 i 2007 roku.

W ostatnich latach w prasie coraz częœciej pojawiały się informacje, że ma problemy zdrowotne i osobiste.

Według wielu opinii nie zrobił kariery na miarę swojego talentu. Pod koniec 1980 roku był zamieszany w słynnš "aferę na Okęciu", przed wylotem na mecz z Maltš w eliminacjach MŒ 1982, po której został odsunięty od reprezentacji. Oprócz niego zawieszono wówczas Zbigniewa Bońka, Władysława Żmudę i Józefa Młynarczyka, a Ryszard Kulesza przestał pełnić funkcję selekcjonera drużyny narodowej. Terlecki, w przeciwieństwie do pozostałych piłkarzy, nie wrócił już do kadry. Nie pojechał m.in. na mundial do Hiszpanii, gdzie - dzięki m.in. znakomitej grze właœnie Bońka, Żmudy i Młynarczyka - biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL