Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Ekstraklasa: Lewandowski odmienił Zagłębie

PAP/ Jan Karwowski
Po siedmiu meczach bez zwycięstwa (pięć w lidze i dwa w Pucharze Polski) Zagłębie się przełamało i w końcu zwyciężyło. Duża w tym zasługa obrońców Bruk-Betu, którzy seryjnie popełniali błędy i lubinianie mogli strzelić jeszcze więcej goli.

Sobotnie starcie było ligowym debiutem na ławce trenerskiej Zagłębia Mariusza Lewandowskiego.

Poczštek spotkania nieoczekiwanie należał nie do Zagłębia, które na własnym stadionie niemal w każdym meczu dyktowało do tej pory warunki, ale do Bruk-Betu. Goœcie wysoko podchodzili pressingiem pod gospodarzy, szybko przejmowali piłkę i atakowali na bramkę. Na efekt nie trzeba było długo czekać, bo już po dziesięciu minutach było 0:1. Po przejęciu piłki i szybkiej wymianie podań Martin Mikovic znalazł się sam w polu karnym i dograł do nadbiegajšcego Łukasza Pištka, który nie miał problemu z pokonaniem Martina Polacka.

Chwilę póŸniej po raz pierwszy odważniej zaatakowało Zagłębie. Po doœrodkowaniu pierwszy do piłki doszedł Patryk Tuszyński, ale jego strzał głowš z kilku metrów był niecelny. Goœcie odpowiedzieli kontratakiem, po którym w sytuacji sam na sam znalazł się Szymon Pawłowski. Skrzydłowy goœci nie przymierzył jednak dokładnie i Polacek zdołał odbić piłkę.

Po 20 minutach obraz gry zaczšł się zmieniać. Bruk-Bet zaczšł mieć problemy z utrzymaniem się przy piłce, nie potrafił poradzić sobie z pressingiem rywali i został zepchnięty do obrony. Lubinianie natomiast zaczęli seryjnie stwarzać sobie sytuacje bramkowe – najpierw strzelał głowš Jakub Œwierczok, a kilka chwil póŸniej Tuszyński.

Gol dla Zagłębia wisiał w powietrzu i w końcu piłka wpadła do siatki. Po doœrodkowaniu z prawej strony Œwierczok zgrał głowš do Tuszyńskiego, ten mu odegrał i Œwierczok trafił do bramki. Fatalnie zachowali się w tej sytuacji obrońcy goœci, którzy przypatrywali się tylko jak rywale odbijajš piłkę głowami.

Pięć minut póŸniej Zagłębie wyszło na prowadzenie, I znowu nie bez winy byli obrońcy goœci, którzy przypatrywali się jak Œwierczok przyjšł piłkę, podbiegł kilka metrów i uderzył.

Jeszcze przed przerwš napastnik Zagłębia zdołał skompletować hat trick. Po doœrodkowaniu z rzutu rożnego Bartłomieja Pawłowskiego Lubomir Guldan zgrał piłkę głowš do Œwierczoka, a ten z metra również głowš zdobył trzeciego gola.

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. Widzšc słaboœć rywali w defensywie lubinianie przeprowadzali atak za atakiem, z dużš łatwoœciš dochodzšc do pozycji bramkowych. Po trzech minutach po wznowieniu gry było już 4:1. W zamieszaniu w polu karnym niezdecydowanie rywali wykorzystał Sasa Balic i z bliska trafił do siatki.

Podopieczni trenera Lewandowskiego nacierali dalej, a kolejne gole mogli zdobyć m.in. Œwierczok, Pawłowski i Tuszyński. Zwłaszcza dużš ochotę do gry przejawiał ten pierwszy, który mimo iż po jednym ze starć z rywalem został uderzony w nos i zalał się krwiš, wrócił na boisko i do końcowego gwizdka szukał czwartej bramki.

Poza Œwierczokiem pozostali zawodnicy Zagłębia z czasem wyraŸnie stracili już tak dużš ochotę do ataków. Oddali inicjatywę, cofnęli się na własnš połowę i kontratakowali. Częœciej przy piłce byli goœcie i swojš przewagę udokumentowali golem. Po ładnym zagraniu bardzo aktywnego Szymona Pawłowskiego w dogodnej sytuacji znalazł się Pištek i płaskim strzałem pokonał Polacka.

Bruk-Bet miał jeszcze inne sytuacje i może gdyby Dejan Janjatovic trafił z kilku metrów do siatki, ostatnie minuty byłyby emocjonujšce. Tak się jednak nie stało i w końcówce wyraŸnie obie ekipy czekały już na gwizdek.

KGHM Zagłębie Lubin – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4:2 (3:1)

Bramki: Jakub Œwierczok 3 (36, 41, 45), Sasa Balic (48) - Łukasz Pištek 2 (10, 77).


Żółta kartka: Vlastimir Jovanovic (Termalica).


Zagłębie: Martin Polacek – Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Sasa Balic – Jarosław Kubicki, Adam Matuszczyk, Filip Jagiełło (67. Łukasz Janoszka), Bartłomiej Pawłowski (81. Paweł Żyra) - Patryk Tuszyński (83. Arkadiusz WoŸniak), Jakub Œwierczok.


Termalica: Jan Mucha - Patryk Fryc, Mateusz Kupczak, Vitalijs Maksimenko, Kamil Słaby (58. Gabriel Iancu) - Szymon Pawłowski, Vlastimir Jovanovic, Jakub Mrozik (46. Samuel Stefanik), Łukasz Pištek, Martin Mikovic - Bartosz Œpišczka (74. Dejan Janjatovic).

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL