Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Szczepłek: Zły mecz - dobra lekcja

Fotorzepa/ Waldemar Kompała
Jeœli Adam Nawałka chciał pokazać kandydatom do kadry na mundial, że się do niczego nie nadajš, to mu się udało.

Nie wiem dlaczego trener wystawił drużynę, jaka nigdy już nie spotka się w takim składzie. Mógł pozostawić choćby Grzegorza Krychowiaka, aby razem z Piotrem Zielińskim, Karolem Linettym czy Krzysztofem Mšczyńskim organizował grę w œrodku pola. Żadna nasza formacja w tym meczu nie miała lidera. Nie był nim ani jeden obrońca, nawet Piotr Zieliński nie rozumiał się z partnerami w pomocy, a napastnika w ogóle nie było.

Jakub Œwierczok wystšpił po raz drugi i w dwóch meczach oddał dwa strzały. Nie jest łatwo zastšpić Roberta Lewandowskiego i nikt tego nie zrobi. Ale też każdy na tej pozycji powinien liczyć na podania od partnerów, a tego dużo nie było.

Przegraliœmy nie tylko dlatego, że najlepsi polscy zawodnicy spotkali się po raz pierwszy i zupełnie się nie rozumieli. Meksykanie przewyższali nas zdecydowanie pod jednym względem, który zadecydował o ich wyraŸnej przewadze w cišgu półtorej godziny i jednej bramce - techniki. Swobodnie panowali nad piłkš, podawali jš sobie na małej powierzchni, obok nóg zdeprymowanych Polaków. Wychodzili dzięki temu z każdej trudnej sytuacji.

My wyglšdaliœmy pod tym względem jak juniorzy, którzy dopiero uczš się podbijać piłkę i grać w dziadka. Nawet jeœli Zielińskiemu i rzadziej Mšczyńskiemu lub Linettemu udało się opanować piłkę i podać jš tam, gdzie chcieli, spotykali się albo z brakiem zrozumienia partnerów, albo byli oni wyprzedzani przez Meksykanów. Spanikowani obrońcy wybijali piłkę aby dalej od bramki. Polska nie przeprowadziła ani jednej akcji, w której brałoby udział kilku zawodników, a akcja kończyłaby się strzałem. Te nieliczne były kontratakami.

Dobrze, że do meczów z Urugwajem i Meksykiem doszło. Mówiło się, że musimy poznać styl gry reprezentacji z Ameryki Łacińskiej, bo na któršœ możemy trafić na mundialu. Tyle, że style Urugwaju i Meksyku całkowicie się od siebie różniły. Urugwaj grał bardziej po europejsku, a Meksyk po brazylijsku, czyli z grubsza tak, aby jak najdłużej mieć piłkę przy nodze. Już wiemy, że z takim sposobem możemy mieć problem.

Do mundialu jeszcze ponad szeœć miesięcy, ale wielu prób już nie będzie. Wštpię aby Adam Nawałka powoływał jeszcze Œwierczoka, ale Mariusz Stępiński chyba nie lepszy. Jest jeszcze Dawid Kownacki, najmłodszy i najbardziej utalentowany z nich wszystkich.

Nie pasuje mi do tej drużyny Thiago Cionek, nie podzielam zachwytów nad Jarosławem Jachem, choć on akurat dobrze rokuje, a w parze z Glikiem powinien zagrać mniej nerwowo. Podobnie jak Tomasz Kędziora. Wygranym dwumeczu jest też Maciej Makuszewski.

Nie ma Roberta Lewandowskiego i nie ma kto strzelać bramek. Z Urugwajem przynajmniej też nie straciliœmy, teraz to się nie udało. Nie tylko Lewandowskiego trudno zastšpić. W kadrze na mundial znajdzie się 23 zawodników, ale wyglšda na to, że zdecydowana większoœć graczy z pierwszej jedenastki nie ma równorzędnych dublerów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL