Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

El. MME: Niepokonana Dania przegrywa z Polskš

PAP, Adam Warżawa
Piłkarska reprezentacja Polski do lat 21 pokonała w Gdyni Danię 3:1 (2:0) w pištym eliminacyjnym meczu mistrzostw Europy 2019. Goœcie byli z kompletem zwycięstw liderem grupy 3. Kolejne spotkanie biało-czerwoni rozegrajš u siebie 27 marca z Litwš.

To było niezwykle ważne spotkanie dla Polaków. Dania odniosła bowiem we wczeœniejszych meczach komplet czterech zwycięstw i w przypadku porażki biało-czerwoni traciliby do rywali już siedem punktów. W tej potyczce gospodarze zagrali co prawda bez swoich liderów, Dawida Kownackiego i Bartosza Kapustki, ale pokonali faworyzowanych goœci 3:1.

W porównaniu do niespodziewanie zremisowanego w pištek 2:2 w Thorshavn spotkania z Wyspami Owczymi trener Czesław Michniewicz dokonał pięciu zmian w podstawowym składzie. M.in. w bramce Kamil Grabara zastšpił Tomasza Loskę (to trzeci golkiper bronišcy w tych eliminacjach, między słupkami stanšł wczeœniej również Bartłomiej Dršgowski).

Najlepszy w tych eliminacjach snajper biało-czerwonych, zdobywca pięciu bramek, pauzował za trzy żółte kartki. Natomiast Kapustka nabawił się urazu na rozgrzewce i tuż przed pierwszym gwizdkiem zastšpił go Sebastian Szymański.

Polacy całkowicie oddali pole Duńczykom, którzy przez większš częœć meczu rozgrywali piłkę na połowie przeciwnika. Już w drugiej minucie mogli oni objšć prowadzenie, ale œwietnych okazji nie wykorzystali Kasper Dolberg i Marcus Ingvartsen, który w 12. minucie fatalnie również spudłował po zagraniu Mikkela Duelunda.

Nastawieni na grę z kontry biało-czerwoni czyhali na błędy rywali, których ci, a zwłaszcza ich bramkarz, się nie ustrzegli. W 14. minucie Daniel Iversen obronił jeszcze uderzenie Szymańskiego, ale za chwilę przepuœcił piłkę pomiędzy nogami po strzale Konrada Michalaka.

W 24. minucie było już 2:0 dla podopiecznych Michniewicza. Tym razem nieporozumienie pomiędzy Victorem Nelssonem i Iversenem, który niepotrzebnie wyszedł z bramki, wykorzystał Paweł Tomczyk. Kolejnš groŸnš kontrę gospodarze przeprowadzili w 38. minucie, ale tym razem uderzenie Tomczyka zostało zablokowane.

Druga połowa toczyła się według takiego samego schematu jak pierwsza częœć. Duńczycy atakowali, a Polacy umiejętnie się bronili. Przyjezdni mieli ogromnš przewagę, jednak niewiele z niej wynikało. Jedynie w 68. minucie kontaktowš bramkę mógł zdobyć Duelund, ale Grabara nie dał się zaskoczyć. W kilku innych sytuacjach golkipera Liverpoolu wyręczali ofiarnie blokujšcy uderzenia rywali obrońcy biało-czerwonych.

Tymczasem w 74. minucie Szymon Żurkowski strzałem zza pola karnego, też przy udziale Iversewna, podwyższył prowadzenie. Wynik spotkania w doliczonym czasie ustalił Nikolai Laursen.

Kolejny eliminacyjny mecz czeka Polaków w przyszłym roku – 27 marca biało-czerwoni podejmš Litwę. Pozostałe cztery spotkania rozegrajš we wrzeœniu i paŸdzierniku.

Finałowy turniej odbędzie się w czerwcu 2019 roku we Włoszech i San Marino. Do mistrzostw awansujš triumfatorzy dziewięciu grup, a poza tym cztery zespoły z najlepszym bilansem z drugich pozycji zagrajš w barażach o pozostałe dwa miejsca. Udział w tym czempionacie majš już zapewniony piłkarze Italii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL