Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Szwajcarska prokuratura wszczęła postępowanie przeciw Valcke i szefowi PSG

Creative Commons Attribution 2.0 Generic/Christophe Pelletier
Szwajcarska prokuratura wszczęła postępowanie karne przeciwko prezydentowi klubu Paris Saint-Germain Nasserowi Al-Khelaifiemu i byłemu sekretarzowi generalnemu FIFA Jerome'owi Valcke. Sš podejrzani o korupcję przy sprzedaży praw do transmisji meczów mundialu.

Al-Khelaifi jest też właœcicielem firmy beIN Media. W œrodę paryskie biura tej firmy zostały przeszukane. Francuskie służby dokonały tego we współpracy ze Szwajcarami i agencjš Eurojust. 

"Zachodzi podejrzenie, że Jerome Valcke przyjšł nieuzasadnione korzyœci od biznesmena działajšcego w sektorze praw do sportowych imprez w połšczeniu z przyznaniem praw do transmisji meczów mundialu w niektórych państwach w 2018, 2022, 2026 i 2030 roku oraz od Nassera Al-Khelaifiego w sprawie przyznania praw do transmisji spotkań MŒ do niektórych krajów w 2026 i 2030 roku" - poinformowała szwajcarska prokuratura. 

W zeszłym roku Valcke był podejrzany m.in. o niegospodarnoœć. Nie przyznał się do winy. W czwartek został przesłuchany, a w międzyczasie przeszukano nieruchomoœci we Francji, Grecji, Włoszech i Hiszpanii. 

Kłopoty FIFA z wymiarem sprawiedliwoœci zaczęły się w maju 2015 roku (choć œledztwo prowadzone było od 2014). Wówczas przed kongresem w Zurychu aresztowano siedmiu działaczy FIFA, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Sš podejrzani o przyjęcie łapówek o łšcznej wartoœci nawet 100 milionów dolarów. Dopatrzono się także nieprawidłowoœci w procesie przyznania statusu gospodarza mistrzostw œwiata Niemcom (2006), RPA (2010), Rosji (2018) i Katarowi (2022).

W wyniku afery posadę stracili m.in. Blatter, Valcke, szef Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Michel Platini, a także wielu działaczy, przede wszystkim w Ameryce Północnej i Południowej. Valcke został ukarany przez FIFA 12-letnim zakazem działalnoœci w œrodowisku piłkarskim, który został póŸniej skrócony o dwa lata.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL