Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Romeo Jozak - nowy trener Legii Warszawa

PAP/Bartłomiej Zborowski
Chorwat Romeo Jozak został trenerem piłkarzy Legii Warszawa - ogłoszono na konferencji prasowej. Zastšpił zwolnionego rano Jacka Magierę.

"Zdecydowałem, że potrzebny jest wstrzšs, że potrzebny jest lider, który ogarnie szatnię, wyznaczy piłkarzom nowe standardy, wyzwoli z nich maksimum możliwoœci" - powiedział właœciciel i prezes Legii Dariusz Mioduski na konferencji prasowej połšczonej z prezentacjš nowego szkoleniowca.

Niespełna 45-letni Jozak był przez lata szefem akademii piłkarskiej Dinama Zagrzeb, ale nigdy dotychczas nie prowadził jako trener drużyny seniorów. Pracował też m.in. w chorwackiej federacji jako dyrektor techniczny, był asystentem głównego szkoleniowca w NK Osijek. Współpracował jako doradca ds. młodzieży z Europejskim Stowarzyszeniem Klubów (ECA), w którego zarzšdzie od 2015 roku działa Mioduski.

"Romeo Jozak jest jednš z najbardziej zasłużonych i charyzmatycznych postaci w chorwackiej piłce. To on stoi za wieloma sukcesami Dinama Zagrzeb, klubu, w którym porównujšc do Legii, podobna jest nie tylko presja na wygrywanie, ale również ograniczenia" - dodał Mioduski. 

Razem z Jozakiem do klubu trafi czterech jego chorwackich współpracowników, m.in. dyrektorem technicznym klubu będzie Ivan Kepcija, a za przygotowanie fizyczne legionistów będzie odpowiadał Krasimir Sos. 

"To z pewnoœciš największy krok w mojej dotychczasowej karierze trenerskiej. Kiedy ktoœ ma odwagę sprowadzić pięć osób z zagranicy, to jest ogromna odwaga. To pokazuje jak bardzo prezes kocha klub" - podkreœlił Jozak. 

Decyzję o zwolnieniu Magiery podjšł zarzšd klubu. Wieloletni piłkarz Legii pracował z pierwszym zespołem przez 354 dni, od 24 wrzeœnia 2016. Awansował z nim do 1/16 finału Ligi Europejskiej i zdobył mistrzostwo kraju. 

W tym sezonie drużynie nie udało się jednak powtórzyć osišgnięcia z poprzedniego i ponownie awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Nie zakwalifikowała się również do zasadniczej częœci rozgrywek Ligi Europejskiej. Po oœmiu kolejkach ekstraklasy z dorobkiem 13 punktów zajmuje pište miejsce w tabeli. 

"Nie jestem czarodziejem. Dla mnie najważniejsza jest ciężka praca i talent. Oglšdałem ostatnie spotkania Legii i będę dšżył, aby zespół grał zdecydowanie szybciej. Musi dominować na boisku. Łatwiej jest mówić, ale trudniej zrobić. Zdaje sobie sprawę, że potrzeba czasu" - podkreœlił Jozak.

W Legii po raz pierwszy w karierze będzie pracował z seniorami. 

"Więcej doœwiadczenia mam w pracy z młodymi zawodnikami, ale moim zadaniem było, aby stali się dojrzałymi graczami. Miałem wpływ na ich rozwój. Podróżowałem po œwiecie i widziałem futbol w wielu miejscach - to dużo mnie nauczyło. Mam za sobš epizod z reprezentacjš Chorwacji. Wszystko czego się wczeœniej nauczyłem będę chciał wykorzystać w mojej pracy w Legii" - przekonywał szkoleniowiec. 

Dodał, że będzie chciał jak najszybciej nauczyć się języka polskiego.

 "Raczej to nie jest moja ostatnia konferencja prasowa po angielsku, bo trochę potrwa zanim nauczę się polskiego. Będę chciał jak najlepiej komunikować się z drużynš i otoczeniem" - przyznał. 

W œrodę po raz pierwszy poprowadził trening stołecznej drużyny. 

"Nie miałem jeszcze okazji poznać zawodników. Jest za wczeœnie, aby mówić o poszczególnych piłkarzach. Mam swoje przemyœlenia, ale przyjdzie czas, aby się z nimi podzielić. Moja praca będzie polegać na tym, aby jak najszybciej wejœć w głowy zawodników. Widziałem już jak grajš. Teraz będę chciał poznać ich głowy, bo tam podejmowane sš najważniejsze decyzje" - dodał. 

Oprócz Magiery, z Legiš rozstał się dotychczasowy dyrektor sportowy Michał Żewłakow. 

Chorwacki szkoleniowiec zadebiutuje jako trener Legii w niedzielnym meczu dziewištej kolejki ekstraklasy, kiedy to mistrzowie Polski podejmš Cracovię.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL