Piłka nożna

Romeo Jozak - nowy trener Legii Warszawa

PAP/Bartłomiej Zborowski
Chorwat Romeo Jozak został trenerem piłkarzy Legii Warszawa - ogłoszono na konferencji prasowej. Zastąpił zwolnionego rano Jacka Magierę.

"Zdecydowałem, że potrzebny jest wstrząs, że potrzebny jest lider, który ogarnie szatnię, wyznaczy piłkarzom nowe standardy, wyzwoli z nich maksimum możliwości" - powiedział właściciel i prezes Legii Dariusz Mioduski na konferencji prasowej połączonej z prezentacją nowego szkoleniowca.

Niespełna 45-letni Jozak był przez lata szefem akademii piłkarskiej Dinama Zagrzeb, ale nigdy dotychczas nie prowadził jako trener drużyny seniorów. Pracował też m.in. w chorwackiej federacji jako dyrektor techniczny, był asystentem głównego szkoleniowca w NK Osijek. Współpracował jako doradca ds. młodzieży z Europejskim Stowarzyszeniem Klubów (ECA), w którego zarządzie od 2015 roku działa Mioduski.

"Romeo Jozak jest jedną z najbardziej zasłużonych i charyzmatycznych postaci w chorwackiej piłce. To on stoi za wieloma sukcesami Dinama Zagrzeb, klubu, w którym porównując do Legii, podobna jest nie tylko presja na wygrywanie, ale również ograniczenia" - dodał Mioduski. 

Razem z Jozakiem do klubu trafi czterech jego chorwackich współpracowników, m.in. dyrektorem technicznym klubu będzie Ivan Kepcija, a za przygotowanie fizyczne legionistów będzie odpowiadał Krasimir Sos. 

"To z pewnością największy krok w mojej dotychczasowej karierze trenerskiej. Kiedy ktoś ma odwagę sprowadzić pięć osób z zagranicy, to jest ogromna odwaga. To pokazuje jak bardzo prezes kocha klub" - podkreślił Jozak. 

Decyzję o zwolnieniu Magiery podjął zarząd klubu. Wieloletni piłkarz Legii pracował z pierwszym zespołem przez 354 dni, od 24 września 2016. Awansował z nim do 1/16 finału Ligi Europejskiej i zdobył mistrzostwo kraju. 

W tym sezonie drużynie nie udało się jednak powtórzyć osiągnięcia z poprzedniego i ponownie awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Nie zakwalifikowała się również do zasadniczej części rozgrywek Ligi Europejskiej. Po ośmiu kolejkach ekstraklasy z dorobkiem 13 punktów zajmuje piąte miejsce w tabeli. 

"Nie jestem czarodziejem. Dla mnie najważniejsza jest ciężka praca i talent. Oglądałem ostatnie spotkania Legii i będę dążył, aby zespół grał zdecydowanie szybciej. Musi dominować na boisku. Łatwiej jest mówić, ale trudniej zrobić. Zdaje sobie sprawę, że potrzeba czasu" - podkreślił Jozak.

W Legii po raz pierwszy w karierze będzie pracował z seniorami. 

"Więcej doświadczenia mam w pracy z młodymi zawodnikami, ale moim zadaniem było, aby stali się dojrzałymi graczami. Miałem wpływ na ich rozwój. Podróżowałem po świecie i widziałem futbol w wielu miejscach - to dużo mnie nauczyło. Mam za sobą epizod z reprezentacją Chorwacji. Wszystko czego się wcześniej nauczyłem będę chciał wykorzystać w mojej pracy w Legii" - przekonywał szkoleniowiec. 

Dodał, że będzie chciał jak najszybciej nauczyć się języka polskiego.

 "Raczej to nie jest moja ostatnia konferencja prasowa po angielsku, bo trochę potrwa zanim nauczę się polskiego. Będę chciał jak najlepiej komunikować się z drużyną i otoczeniem" - przyznał. 

W środę po raz pierwszy poprowadził trening stołecznej drużyny. 

"Nie miałem jeszcze okazji poznać zawodników. Jest za wcześnie, aby mówić o poszczególnych piłkarzach. Mam swoje przemyślenia, ale przyjdzie czas, aby się z nimi podzielić. Moja praca będzie polegać na tym, aby jak najszybciej wejść w głowy zawodników. Widziałem już jak grają. Teraz będę chciał poznać ich głowy, bo tam podejmowane są najważniejsze decyzje" - dodał. 

Oprócz Magiery, z Legią rozstał się dotychczasowy dyrektor sportowy Michał Żewłakow. 

Chorwacki szkoleniowiec zadebiutuje jako trener Legii w niedzielnym meczu dziewiątej kolejki ekstraklasy, kiedy to mistrzowie Polski podejmą Cracovię.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL