Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Adwokaci oferujš 510 tysięcy euro za wolność Messiego

AFP
Adwokaci piłkarza Barcelony Lionela Messiego skazanego przez hiszpański sšd na karę 21 miesięcy pozbawienia wolnoœci za przestępstwa podatkowe zaproponowali zapłacenie grzywny w wysokoœci 510 tysięcy euro za odstšpienie od wykonania wyroku.

Takš propozycję - jak poinformowała w pištek prokurator Isabel Lopez Riera - przedstawiciele procesowi Argentyńczyka złożyli sędziemu, który będzie decydował o wykonaniu kary. W maju 2017 roku Sšd Najwyższy Hiszpanii odrzucił apelację złożonš przez prawników Messiego i utrzymał wyrok w mocy.

Hiszpańska procedura karna przewiduje takie rozwišzanie dla skazanych po raz pierwszy, gdy wyrok jest niższy niż 24 miesišce pozbawienia wolnoœci. - Grzywna jest przewidziana przepisami, prokuratura nie widzi powodu, aby nie wyrazić zgody na takie rozwišzanie - potwierdziła Lopez Riera.

Swojego stanowiska w sprawie nie ujawnił jeszcze pełnomocnik rzšdu, reprezentujšcy hiszpańskie urzędy skarbowe. Można się jednak spodziewać także jego pozytywnej opinii, co będzie zgodne z procedurš. Adwokaci Messiego zaproponowali także, że ojciec piłkarza Jorge Messi skazany w tym samym procesie na 21 miesięcy (póŸniej wyrok został skrócony do 15 miesięcy), jest gotowy zapłacić grzywnę wynoszšcš 360 tysięcy euro za zawieszenie kary pozbawienia wolnoœci.

W pištek w porannym wydaniu ukazujšcy się w Barcelonie dziennik "La Vanguardia" napisał, że prokuratura jest skłonna przyjšć grzywnę w wysokoœci 255 tysięcy euro w zamian za 21-miesięcznš karę pozbawienia wolnoœci, jakš otrzymał Messi.

Na poczštku lipca 2016 roku Messi i jego ojciec Jorge zostali skazani na karę po 21 miesięcy więzienia oraz grzywny w wysokoœci, odpowiednio, dwóch i półtora miliona euro. Messi został uznany winnym trzech zarzutów podatkowych. Za te same czyny skazany został jego ojciec i zarazem menedżer. Chodzi o przestępstwa dokonane w latach 2007-2009.

Sšd uznał obu mężczyzn winnymi unikania odprowadzenia do Urzędu Skarbowego sumy ok. 4,2 mln euro przy pomocy skomplikowanej sieci fikcyjnych firm założonych w rajach podatkowych w Belize i Urugwaju - podatku z tytułu praw do wykorzystania wizerunku piłkarza.

W trakcie procesu prawnicy reprezentujšcy Urzšd Skarbowy wnosili o wyższš karę dla obu Messich, ale też takš, która nie przekraczała okresu 24 miesięcy.

Messi nie był jedynym piłkarzem Barcelony, który ma kłopoty z powodu podatków. Grzywnš w wysokoœci ok. 47 milionów euro ukarano Brazylijczyka Neymara za nieprawidłowoœci finansowe w ojczyŸnie, a w 2015 roku na 12 miesięcy więzienia w Hiszpanii skazano Argentyńczyka Javiera Mascherano.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL