Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Media: Rywale Legii nie uważajš się za Finów

Fiński pomocnik Legii Warszawa Kasper Hamalainen
Fotorzepa/ Piotr Nowak
Fińskie media podkreœliły, że wylosowanie Legii Warszawa w eliminacjach do piłkarskiej Ligi Mistrzów jest wielkim wyzwaniem. Jednoczeœnie wyrażajš zadowolenie, że przeciwnikiem jest dobrze znany w tym kraju zespół, z racji gry w nim rodaka Kaspera Hamalainena.

„IFK Mariehamn wylosował bardzo silnego przeciwnika i zmierzy się z zespołem, który niedawno poskromił sam Real Madryt, remisujšc z tym gigantem. Mistrz Finlandii będzie miał szansę pokazać swoje skrzydła w spotkaniu z mistrzem Polski, w którego barwach gra nasz Kasper Hamalainen” - skomentował kanał fińskiej telewizji YLE.

„Nasz zespół wylosował Legię Warszawa, trudnego przeciwnika, na równi z Celtikiem Glasgow. Mogliœmy też trafić na raczej słabsze szwedzkie Malmoe FF lub norweski Rosenborg BK. Polski zespół nie będzie więc łatwš przeprawš” - skomentowała lokalna gazeta „Alandstidningen”.

IFK Mariehamn gra w fińskiej lidze, ponieważ Wyspy Alandzkie liczšce 29 tysięcy mieszkańców sš terytorium Finlandii, lecz posiadajš autonomię z własnym rzšdem, flagš, paszportami, a nawet tablicami rejestracyjnymi z identyfikacjš kraju „AX".

„Dla nas to wielki zaszczyt grać w takich rozgrywkach jak Champions League, lecz mamy dalsze cele. Chcemy zbudować własnš reprezentację Wysp Alandzkich, które sš fińskim terytorium autonomicznym z bardzo podobnym statusem jak zależne od Danii 50 tysięczne Wyspy Owcze” - powiedział PAP członek Alands Landskapsregering, rzšdu Wysp Alandzkich Gunnar Westerholm.

„Nie spieszy się nam jednak i prowadzimy strategię małych kroków, a pierwszym krokiem jest posiadanie już jednego sędziego w UEFA z paszportem Wysp Alandzkich” - dodał.

Wyjaœnił też, że „tutaj nikt nie mówi po fińsku, a dla 88 procent populacji szwedzki jest językiem ojczystym. Nie czujemy się Finami ani Szwedami. Jesteœmy Alandczykami, a jedyny zwišzek z Finlandiš, poza podatkami, pojawia się tylko raz w roku kiedy Finlandia gra mecz hokejowy ze Szwecjš. Wtedy kibicujemy właœnie jej”.

Podkreœlił też, że przyjazd znanego europejskiego zespołu z milionowego miasta do 11-tysięcznej stolicy Wysp Alandzkich Mariehamn będzie wielkim wydarzeniem dla lokalnej społecznoœci, lecz „jak się mówi nie liczy się wielkoœć tylko jakoœć”.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL