Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Łódź: Otwarcie nowego stadionu Widzewa Łódź

Fotorzepa
Zbigniew Boniek zdobył pierwszego gola na nowym stadionie miejskim Widzewa. W sobotniej piłkarskiej inauguracji nowego łódzkiego obiektu uczestniczyli twórcy największych sukcesów klubu z al. Piłsudskiego oraz blisko 18 tysięcy kibiców.

Oficjalna uroczystoœć otwarcia nowoczesnej areny odbyła się przed meczem 3-ligowych rozgrywek, w którym Widzew w sobotę wieczorem zmierzy się z Motorem Lubawa. To pierwsze piłkarskie wydarzenie na stadionie wybudowanym w miejscu starego obiektu, na którym piłkarze Widzewa sięgali po tytuły mistrza Polski i rywalizowali w Lidze Mistrzów.

W sobotę kibice prawie w komplecie wypełnili trybuny mogšce pomieœcić 18 018 widzów. Honorowymi goœćmi sportowej inauguracji stadionu byli autorzy dawnych sukcesów klubu z al. Piłsudskiego – m.in. Zbigniew Boniek, Józef Młynarczyk, Wiesław Wraga, Mirosław Tłokiński, Tadeusz Gapiński, Zdzisław Kostrzewiński, Andrzej Możejko, Marek Koniarek, Marek Citko, Tomasz Łapiński, Andrzej Michalczuk.

Symbolicznego pierwszego gola na nowoczesnym obiekcie zdobył Boniek. Były napastnik Widzewa razem z Młynarczykiem wykopnšł w trybuny piłki z autografami.

"Jak ja grałem w piłkę, na tej trybunie byli wasi ojcowie, wasi dziadkowie, a dzisiaj jesteœcie wy. Trochę głosu brakuje, kiedy widzi się ten stadion. Widzew ma piękny obiekt i wspaniałych kibiców. To do czegoœ zobowišzuje. Trzeba trochę cierpliwoœci i będš wielkie sukcesy" - powiedział obecny prezes PZPN, który w latach 1975-1982 dla Widzewa zdobył 50 goli.

"Teraz się bawimy, ale trzeba jeszcze wygrać mecz, żeby stadion 'pobłogosławić'" – zaznaczył.

Młynarczyk dodał, że "na takim obiekcie Ÿle w piłkę grać się nie da".

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przed przecięciem wstęgi podkreœliła, że "jeszcze niedawno mało kto wierzył, iż możemy spotkać się w tym miejscu i w tak wyjštkowym momencie". "Macie wspaniałš historię, macie œwietnych kibiców. Mam nadzieję, że wasza drużyna już niebawem sprawi, że rozgrywki ekstraklasy będš toczyły się w Łodzi" – powiedziała prezydent miasta.

W czasie ceremonii otwarcia fani na telebimach mogli oglšdać m.in. proces budowy stadionu oraz najważniejsze wydarzenia i triumfy w historii Widzewa, który m.in. cztery razy wywalczył mistrzostwo Polski (1981, 1982, 1996, 1997 r.), dotarł do półfinału Pucharu Europy (1983 r.) i rywalizował w Lidze Mistrzów (1996 r.).

Budowa nowego stadionu miejskiego trwała od grudnia 2014 roku do lutego br. Jego reprezentacyjnš częœciš jest trybuna zachodnia, w której zlokalizowano m.in. szatnie dla zespołów ligowych oraz drużyn młodzieżowych, a także pokoje sędziów i delegatów, siłownię, pomieszczenia do odnowy biologicznej, obszernš strefę przeznaczonš dla goœci, 24 loże VIP, osiem lóż komentatorskich, dwa studia telewizyjne, miejsca prasowe, biura oraz pomieszczenia gospodarcze i komercyjne. W narożnikach trybun zamontowano wielkoformatowe ekrany LED.

Koszty inwestycji, wraz z przebudowš całego układu drogowego wokół stadionu oraz budowš parkingu na 655 samochodów i dziewięć autokarów, wyniosły 153 mln zł.

Obiekt będzie wielofunkcyjny. Jedna z trybun jest demontowana, co ułatwia organizację koncertów i innych wydarzeń. Swój mecz 8 kwietnia rozegra na nim reprezentacja Polski w rugby, ale przede wszystkim ma on służyć piłkarzom i kibicom Widzewa.

Łódzki klub po upadku w 2015 roku, jako nowy podmiot rozpoczšł odbudowę od najniższych szczebli rozgrywkowych w kraju. Obecnie występuje w 3. lidze, czyli na czwartym poziomie w Polsce, ale celem szefów Reaktywacji Tradycji Sportowych Widzew ŁódŸ - co podkreœlono w sobotę - jest jak najszybszy powrót do piłkarskiej elity.

W odzyskaniu dawnego blasku pomagajš kibice, którzy przed rundš wiosennš kupili 15 310 karnetów (wszystkie), co jest liczbš w Polsce rekordowš i oznacza, że podczas meczów Widzewa zajętych będzie co najmniej ponad 85 proc. miejsc na nowym stadionie.

ródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL