Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Pietryga: Państwo PiS schodzi do podziemia

Tomasz Pietryga
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Sposób pracy nad reformš sšdownictwa coraz bardziej zaczyna przypominać czasy okupacji. Wtedy to politycy Polskiego Państwa Podziemnego naradzali się i podejmowali decyzje w tajemnicy, w konspiracyjnych lokalach.

Jest absolutnie niezrozumiałe, dlaczego tak się dzieje z poprawkami Prawa i Sprawiedliwoœci zgłoszonymi do prezydenckich projektów zmian w ustawach o Sšdzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sšdownictwa. Dlaczego dyskusja o ich kształcie jest nagle prowadzona w zamkniętych gabinetach, z dala od uszu opinii publicznej, a politycy obozu władzy robiš tajemnicze miny z gatunku: „wiemy, ale nie powiemy", albo też cedzš słowa – jak ostatnio wicemarszałek Senatu Adam Bielan?

A wszystko to w sytuacji, gdy przez wiele miesięcy próbowano wszystkimi sposobami zainteresować społeczeństwo reformš Temidy, przedstawiajšc mu, że owa reforma jest absolutnie niezbędna do należytego funkcjonowania państwa.

Teraz władza daje sygnał: obywatelu, nic ci do tego, siedŸ spokojnie i czekaj jak petent w poczekalni. Kiedy się już dogadamy, damy znać, może to będzie za tydzień, a może za dwa. To zły znak, że władza już zaczyna zajmować się samš sobš, że ważniejsze stajš się zakulisowe rozgrywki i robienie polityki niż transparentnoœć działania.

Podobne oderwanie od rzeczywistoœci cechowało podczas drugiej kadencji Platformę Obywatelskš, przekonanš, że nie musi się z niczego tłumaczyć, bo od rzšdzenia jest ona, a nie społeczeństwo. Koniec był żałosny. PiS właœnie wyruszyło tš samš drogš.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL