Dzisiaj KNF podjęła jednogłośnie decyzję o umorzeniu postępowania w przedmiocie przejęcia Wielkopolskiej SKOK przez inną spółdzielczą kasę oszczędnościowo–kredytową. Jednocześnie Komisja postanowiła o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie w celu zbadania możliwości przejęcia tej kasy przez bank.

„Kierując się potrzebą zapewnienia otwartości i konkurencyjności udziału w procesie restrukturyzacji Wielkopolskiej SKOK, KNF w terminie 14 dni oczekuje na zgłoszenia banków krajowych zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji Wielkopolskiej SKOK. Banki mogą zgłaszać zainteresowanie do KNF do dnia 24 stycznia 2017 r. włącznie” – podaje KNF. Aby uzyskać informacje o sytuacji kasy zainteresowane banki mogą zwracać się do zarządcy komisarycznego.

 Sytuacja SKOK-ów jest bardzo trudna, według danych KNF kasy mają ujemne współczynniki wypłacalności. Od stycznia do września liczba kas prowadzących działalność zmniejszyła się o siedem podmiotów (na koniec września 2016 r. było ich 41). SKOK Wyszyńskiego i Powszechna zostały przejęte przez bank, działalność SKOK Kujawiak, Polska, Jowisz, Arka i Skarbiec została zawieszona. W listopadzie KNF podjęła decyzję o przejęciu SKOK Profit przez bank. Do tego grona mogą dołączyć kolejne, bo na koniec września 32 kasy oraz Kasa Krajowa były objęte postępowaniami naprawczymi, a dziesięć kas realizowało programy naprawcze zatwierdzone przez KNF. Suma bilansowa sektora na koniec września wyniosła 11,38 mld zł Depozyty SKOK są objęte ochroną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc członkowie kas mający środki do 100 tys. euro mogą się czuć bezpiecznie.