Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Papież Franciszek

Watykan: Papież apeluje o zachowanie wyjątkowego statusu Jerozolimy

AFP
Papież Franciszek zaapelował o utrzymanie i respektowanie wyjątkowego statusu Jerozolimy. Deklarację tę złożył po tym, gdy prezydent USA Donald Trump zapowiedział uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienie tam amerykańskiej ambasady.

Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież powiedział: "Moja myśl biegnie teraz ku Jerozolimie. Dlatego nie mogę przemilczeć mojego głębokiego zaniepokojenia z powodu sytuacji, jaka powstała w ostatnich dniach i jednocześnie pragnę zwrócić się z żarliwym apelem, aby wszyscy zobowiązali się do przestrzegania statusu tego miasta, zgodnie ze stosownymi rezolucjami ONZ".

 

Franciszek podkreślił, że "Jerozolima to miasto wyjątkowe, święte dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów, którzy czczą w nim święte miejsca swoich religii i które ma szczególne powołanie do pokoju".

- Modlę się do Pana o to, by tożsamość ta została zachowana i umocniona dla dobra Ziemi Świętej, Bliskiego Wschodu i całego świata i aby zwyciężyła mądrość i roztropność, by uniknąć pojawienia się nowych napięć na świecie, już wstrząsanym i naznaczonym przez wiele okrutnych konfliktów - wskazał papież.

Przed audiencją generalną Franciszek spotkał się z delegacją Palestyńczyków, przybyłych do Watykanu na zaproszenie Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Jak mówił, "dialog nawiązuje się na wszystkich poziomach". - Jego pierwszorzędnym warunkiem jest wzajemny szacunek i jednocześnie starania na rzecz jego umocnienia, aby uznać prawa wszystkich osób, bez względu na to, gdzie się znajdują - dodał papież.

- Ponieważ dla Kościoła katolickiego radością jest zawsze budowa mostów dialogu ze wspólnotami, osobami i organizacjami, oczywiście szczególną radość wywołują takie działania podejmowane z palestyńskimi osobistościami religijnymi i intelektualistami - zapewnił Franciszek. - Ziemia Święta jest dla nas, chrześcijan nadzwyczajną ziemią dialogu między Bogiem i ludzkością - wskazał.

Papież wyraził uznanie dla władz Autonomii Palestyńskiej, zwłaszcza dla jej przywódcy Mahmuda Abbasa za szczególną troskę o wspólnotę chrześcijańską.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL