Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Papież Franciszek

Papież Franciszek poprosi o przebaczenie za pedofilię w Kościele

AFP
Papież Franciszek w przedmowie do ksišżki autorstwa mężczyzny, który jako dziecko był wykorzystywany seksualnie przez zakonnika, poprosił ofiary księży pedofili o przebaczenie - poinformował niemiecki dziennik "Bild". Tabloid opublikował wstęp napisany przez papieża.

Autorem ksišżki jest Szwajcar Daniel Pittet, który przez cztery lata był gwałcony i zmuszany do zdjęć pornograficznych przez duchownego z zakonu kapucynów - czytamy w "Bildzie". Jak twierdzi gazeta, sam papież namawiał go do opisania traumatycznych przeżyć. Pierwsza słowa papieża ze wstępu do ksišżki opublikowała w lutym włoska gazeta "La Repubblica".

Œwiadectwo 58-letniego dziœ Pitteta jest "konieczne, cenne i odważne", ponieważ publiczne mówienie o tym co przeżyli, jest dla ofiar przemocy seksualnej "wielkim wyzwaniem" - napisał Franciszek. Papież poznał Pitteta w 2015 roku w Watykanie.

"Nie mogłem pojšć, że ten głęboko wierzšcy chrzeœcijanin został wykorzystany seksualnie właœnie przez zakonnika. Ale on o tym mi opowiedział. Historia jego cierpienia głęboko mnie poruszyła. Zrozumiałem, jakie straszne szkody wyrzšdza seksualne wykorzystanie i jak długš i bolesnš drogę muszš przejœć ofiary" - napisał papież. "Cieszę się, że œwiadectwo Daniela zostanie udostępnione innym ludziom, aby wszyscy zrozumieli, jak głęboko zło może wtargnšć nawet do serca sługi Koœcioła" - czytamy w przedmowie.

Franciszek zaznaczył, że niektóre ofiary seksualnej przemocy w póŸniejszym wieku odebrały sobie życie. "Ci zmarli obcišżajš moje serce i moje sumienie, a także całego Koœcioła. Wobec ich rodzin chcę wyrazić mojš miłoœć i mój ból i chcę pełen pokory prosić o przebaczenie" - napisał papież. Jego zdaniem czyny takie sš "absolutnš potwornoœciš" i "strasznym grzechem", który zaprzecza wszystkiemu, czego uczy Koœciół.

Franciszek przypomniał, że będzie z "największš surowoœciš" traktował księży, którzy "zdradzili misję Koœcioła". Podkreœlił, że dotyczy to także biskupów i kardynałów, jeżeli chronili księży popełniajšcych przestępstwa.

W przedmowie do ksišżki Pitteta papież cytuje słowa autora: "Wielu ludzi nie może zrozumieć, że nie czuję nienawiœci (do sprawcy). Przebaczyłem mu i zbudowałem swoje życie na fundamencie tego przebaczenia".

Włoskie media i watykaniœci podkreœlajš, że za sprawš œrodowej publikacji w niemieckiej gazecie przypomniano opinii publicznej na œwiecie, jak kategorycznie papież Franciszek potępia skandal pedofilii w Koœciele proszšc ofiary o przebaczenie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL