Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Na kłopoty... Morawiecki - komentarz Jolanty Ojczyk

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi, że dzieci zarabiajš, a nawet stajš się współwłaœcicielami spółek. Niestety, nie dla wszystkich jest to oczywiste.

Przekonała się o tym mama chłopca, który odziedziczył po ojcu udziały w firmie. Była przekonana, że małoletni nie może być przedsiębiorcš i zyski z firmy powinien rozliczać z niš. Fiskus miał inne zdanie i dopiero Naczelny Sšd Administracyjny otworzył mu oczy.

Ta sprawa obrazuje szerszy problem: brak zrozumienia dla firm rodzinnych. Ich właœciciele od lat zwracajš uwagę na liczne problemy. Nie opłaca im się zatrudniać najbliższych, bo wypłacanego im wynagrodzenia nie mogš wrzucić w koszty. Małżonkom rozkręcajšcym wspólnie biznes opłaca się... rozwieœć. Jeszcze większy problem stanowi dziedziczenie jednoosobowych firm – z formalnego punktu widzenia jest niemożliwe.

Tymczasem prawo sprzyjajšce rodzinnym firmom, promujšce sukcesję bardziej drogš darowizny niż spadku, chronišce przed roszczeniami następców nieangażujšcych się w biznes, jest w interesie państwa. Pewne ułatwienia zawiera tzw. pakiet Morawieckiego. Częœć przepisów jednak wcišż nie została uchwalona, mimo że firmy czekajš na nie jak Bednarski na rozwišzanie zagadki kryminalnej.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL