Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Bielecki: Macron może zaskoczyć Warszawę

Fotorzepa, Waldemar Kompała
Polskie władze majš tendencję do lekceważenia Emmanuela Macrona. Nie wierzš, że uda mu się zreformować Francję i uczynić z niej wiarygodnego partnera Niemiec, z którymi chciałby mocniej zintegrować strefę euro. Dlatego w Warszawie nie rozpoczęła się prawdziwa debata nad przystšpieniem naszego kraju do unii walutowej.

Ale z każdym tygodniem Macron pokazuje, że jest politykiem wyjštkowym, być może jedynym obok Angeli Merkel, który w dzisiejszej Unii może mieć format męża stanu. O ile jego zwycięstwo w wyborach prezydenckich można jeszcze przypisać aferom korupcyjnym, które pogršżyły jednego z głównych rywali, oraz przerażeniu, jakie budziła wizja przejęcia władzy przez skrajnš prawicę, to już sposób, w jaki po zdobyciu Pałacu Elizejskiego postawił się Władimirowi Putinowi i Donaldowi Trumpowi, budzi nad Sekwanš autentyczny szacunek. Teraz zaœ Macron jest na dobrej drodze, aby zdobyć dla swojej partii większoœć w Zgromadzeniu Narodowym, jakiej w V Republice nie był w stanie osišgnšć nawet Charles de Gaulle.

Najważniejszy test przed nami. W najbliższych miesišcach Macron planuje zreformować rynek pracy, co jest warunkiem obniżenia bezrobocia i zdynamizowania gospodarki. Jeœli mu się uda, nowy niemiecki rzšd może już na jesieni zaangażować się z Francuzami w głębokš reformę Unii. Oby polski rzšd nie dał się tym zaskoczyć.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL