Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Czy ekspresowy zakaz handlu w niedziele wykolei się na Trybunale? - komentuje Marek Kobylański

123rf
Do ograniczenia handlu w niedziele amatorzy spędzania tego dnia w sklepach chyba powoli się przyzwyczajajš. Od jego wprowadzenia minęły już dwa miesišce. Emocje opadły, ale problem dla przedsiębiorców nie zniknšł.

Wielu z powodu szybkiego wprowadzenia kontrowersyjnych przepisów nie zdšżyło się nawet zastanowić, czy zmienić pomysł na biznes. Chodzi np. o tych, którzy swoje sklepy czy restauracje prowadzš w galeriach handlowych – weekendy stanowiły ważny punkt w ich biznesplanie. Teraz przez dwie niedziele w miesišcu ich sklepy œwiecš pustkami, a obniżenie czynszu za wynajmowane powierzchnie nie jest takie oczywiste.

Łatwo zrozumieć oburzenie przedsiębiorców, kiedy bardzo istotne z ich punktu widzenia przepisy zostajš zmienione z dnia na dzień. Bo chybiony jest argument, że nad ograniczeniem handlu pracowano długo i był czas się przygotować. Dziœ firma to nie, jak we wczesnych latach 90., łóżko polowe, które można w każdej chwili zwinšć i w poszukiwaniu klienta postawić w innym miejscu.

Przedsiębiorcy zatrudnili pracowników, otworzyli sklepy w galeriach handlowych i innych drogich lokalizacjach i teraz muszš je w niedziele zamykać. Na razie w dwie w miesišcu, póŸniej we wszystkie.

Właœnie m.in. w ich sprawie ze skargš do Trybunału Konstytucyjnego wystšpiła Konfederacja Lewiatan, zarzucajšc nowym przepisom m.in. to, że trudno je zinterpretować, a ich wprowadzenie nastšpiło zbyt szybko. Niestety, nie tylko przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele trudno zrozumieć. Nowe prawo uchwalono na poczštku stycznia, a weszło ono w życie 1 marca. Pierwszš niedzielę bez handlu mieliœmy już 11 marca. Tempo zmian było więc naprawdę ekspresowe.

Komuœ, kto nie rozumie, że dla prowadzšcych firmę w państwie podobno przyjaznym biznesowi dostosowanie się w tak krótkim czasie do nowych warunków może być dużym problemem, powinno się zabronić tworzenia prawa. Jego niefrasobliwoœć może się bowiem okazać naprawdę groŸna.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL