Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wyzwanie: odzyskać zaufanie przedsiębiorców

Adobe Stock
Do końca kadencji półtora roku. Rzšd musi się zmierzyć z wyzwaniami, od których zależy konkurencyjnoœć kraju – pisze prezydent Konfederacji Lewiatan.

Cieszymy się z niskiej stopy bezrobocia. A przecież ten medal ma drugš stronę – rzesze osób biernych zawodowo. Ostatni raport Komisji Europejskiej opracowany przez Dyrekcję Generalnš ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych pokazuje, że w Polsce sš dużo wyższe nakłady na utrzymanie na rynku pracy osób w wieku przedemerytalnym niż na aktywizację osób nieaktywnych zawodowo.

Do tego dochodzi efekt programu 500+, który z pewnym opóŸnieniem zaczšł wypychać kobiety z obszaru aktywnoœci zawodowej. Potrzebne sš więc przemyœlane działania, które zreformujš strukturę zatrudnienia.

Do tego dochodzi bolšczka numer jeden rynku prac: brak wykwalifikowanych pracowników. Diagnozę tę potwierdzajš wyniki badania Barometr Biznesu, przeprowadzonego przez Lewiatana. Według niego, aż 83 proc. firm postrzega brak kadr jako barierę w swoim rozwoju w 2018 r.

Kluczowym wyzwaniem jest zatem stworzenie systemu, który pozwoli firmom elastycznie reagować w tej sytuacji. Narzędzi...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL