Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Haszczyński: Piękna obrona mniejszości

Fotorzepa, Waldemar Kompała
Ambasador jednego z sšsiadujšcych z Polskš krajów wyznał mi niegdyœ: „Jak wy pięknie i zażarcie walczycie o rodaków za granicš. Politycy i publicyœci rzucajš się do obrony, gdy tylko przedstawiciele mniejszoœci polskiej krzyknš: dzieje się nam krzywda! Tego to Polsce naprawdę zazdroszczę".

I faktycznie, obrona Polaków za granicš to polska specjalnoœć. Niezależnie od tego, kto zasiada w rzšdzie, czuje się zobowišzany zareagować, gdy zagrożone sš polskie szkoły na Białorusi czy kiedy Litwa ogranicza zakres nauczania w języku polskim.

Skupienie na Polakach za granicš – także „œwieżych" emigrantach – jest istotnš cechš polskiej polityki. Prezydent Bronisław Komorowski, nie pytajšc o zdanie Litwinów, pojechał do Polaków w Solecznikach, którzy protestowali przeciw niekorzystnej dla nich ustawie oœwiatowej. A szefowie MSW i MSZ Mariusz Błaszczak i Witold Waszczykowski polecieli do Wielkiej Brytanii, gdy pracujšcy tam Polak został pobity na œmierć. Do Polski żaden minister w podobnej sprawie nigdy nie przyleciał.

Dotychczas Polska miała moralny mandat do tej pięknej i zażartej walki o rodaków. Dobrze traktowała mniejszoœci na swoim terenie. Najlepszym przykładem jest utworzenie powiatu sejneńskiego i województwa opolskiego; bez troski o, odpowiednio, polskich Litwinów i polskich Niemców raczej by ich nie było.

Teraz podejœcie do mniejszoœci narodowych i etnicznych w Polsce zmienia się na gorsze – wynika z kilku tekstów, które ostatnio ukazały się w „Rzeczpospolitej". Organizacje mniejszoœci nie mogš się doczekać dofinansowania. Ukraińcy nie dostanš wsparcia obchodów okršgłej rocznicy akcji „Wisła". Na dodatek znikajš dwujęzyczne (czyli niemieckie, bo polskie zostajš) napisy z miejscowoœci włšczanych do powiększonego Opola.

Wielokrotnie krytykowałem ograniczanie praw polskich społecznoœci za granicš. Tym bardziej czuję się uprawniony do wszczęcia alarmu w sprawie losu mniejszoœci narodowych w Polsce. Trzeba o nie dbać tak, jak chcielibyœmy, by inne kraje dbały o Polaków. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL