Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Ranking Prawnik Roku - Ewa Usowicz: Sš w Polsce świetni prawnicy

Ewa Usowicz
Fotorzepa
Warto, choć czasem, spojrzeć na prawników przez lupę. Popatrzeć na ich działania przez pryzmat tzw. jednostki, a nie tylko danej grupy zawodowej. Takie patrzenie jest uczciwe zarówno w sytuacji prawniczych sukcesów, jak i porażek.

Przekonywanie, że sędziowie to „banda kolesi", z których jedni kradnš pendrive'y, a inni spodnie, jest nie tylko nieuczciwe, ale w gruncie rzeczy doœć prostackie. W efekcie całe œrodowisko dostaje właœnie baty za wybryki pojedynczych osób, których w tym zawodzie być nie powinno. To oczywiœcie działa też w drugš stronę – pod każdym prawniczym sukcesem zawsze chętnie podpisze się wielu ojców...

W nowym konkursie „Rzeczpospolitej" Prawnik Roku postanowiliœmy właœnie popatrzeć przez lupę – na prawników i ich osišgnięcia w danym roku. Nagradzamy tych, którzy w swojej pracy wyróżniajš się odwagš, zaangażowaniem, aktywnoœciš i bezkompromisowoœciš. Takich, którym chce się prawnie edukować innych, ale też tych, którzy znajdujš czas na pisanie dobrych ksišżek prawniczych czy prowadzenie blogów. Wypatrujemy też wojowników, wygrywajšcych trudne, precedensowe sprawy. Dzięki temu, że chce im się bić, otwiera się prawna furtka dla wielu ludzi, często bardzo potrzebujšcych pomocy.

Ogromnie się cieszę, że wœród zgłaszanych kandydatów sš ludzie z rozmaitych „bajek" – różnych zawodów, różnych poglšdów i doœwiadczeń. Przykładowo w finałowej trójce w kategorii prawników niezłomnych, poza nagrodzonym prokuratorem Robertem Rolkš (rozprawiajšcym się z mafiš œwiętokrzyskš), znalazły się również prof. Ewa Łętowska i Małgorzata Wassermann. Pierwsza za twarde trzymanie się prawa, druga za to, że dzielnie walczy o wyjaœnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej i afery Amber Gold.

Jedno jest pewne – w tym konkursie było spoœród kogo wybierać. Naprawdę sš w Polsce œwietni prawnicy!

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL