Nowy konkurs na projekt strefy euro

W Europie trwa właśnie dyskusja o przyszłym kształcie UE i wszystko wskazuje na to, że nie będzie Unii dwóch prędkości. Jedyną przyszłością będzie poszerzona eurostrefa – to kluczowy argument, którym sygnatariusze zainicjowanego przez „Rzeczpospolitą" listu otwartego do premiera przekonywali go, że wznowienie przygotowań do członkostwa Polski w strefie euro jest sprawą niecierpiącą zwłoki.

Aktualizacja: 12.03.2018 20:08 Publikacja: 12.03.2018 20:00

Nowy konkurs na projekt strefy euro

Foto: Adobe Stock

List podpisany przez grono prominentnych ekonomistów celowo odwoływał się do argumentów natury geopolitycznej. Buchalteryjne wyliczenia, ile Polska po przyjęciu euro zyska dzięki niższym stopom procentowym i kosztom transakcyjnym, a ile straci wskutek braku autonomicznej polityki pieniężnej i płynnego kursu waluty, można bowiem prowadzić w nieskończoność. Tak samo jak dyskusję, przy jakim poziomie zamożności kraju wejście do unii walutowej byłoby najbardziej opłacalne. Procesów geopolitycznych rząd nie może zaś łatwo ignorować.

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację